Auto Świat Wiadomości Aktualności Melodia zamiast klaksonu? Może stać się standardem na ulicach Indii

Melodia zamiast klaksonu? Może stać się standardem na ulicach Indii

Indyjskie ulice tętnią życiem od świtu do zmroku, a kierowcy używają tam klaksonu tak często jak pedału hamulca. Permanentny hałas męczy mieszkańców miast w Indiach, dlatego minister transportu chce przeprowadzić rewolucję. Zamiast trąbić klaksony będą wydawać dźwięki "milsze dla ucha".

Obrazek, który można usłyszeć. To korek w indyjskim mieście Bengaluru
Obrazek, który można usłyszeć. To korek w indyjskim mieście BengaluruShutterstock/SNEHIT PHOTO

Hindusi są zmęczeni wszechobecnym chaosem i hałasem na ulicach dużych miast generowanym przez riksze, skutery, samochody i ciężarówki. Nitin Gadkari, indyjski minister transportu, mówi "dość!" i proponuje rozwiązanie. Chce wprowadzić regulację, która miałaby wymóc na kierowcach zastąpienie dźwięku klaksonu melodią skomponowaną na indyjskich instrumentach. Obecnie ulice w Indiach od rana do późnej nocy brzmią mniej więcej tak:

Ile klaksonów naliczyliście? No właśnie, to niewykonalne podobnie jak oddzielenie piasku od maku, którego miał się podjąć Szewczyk Dratewka. Trąbienie, a raczej "kurtuazyjne ostrzeganie się" to nieodłączny element indyjskich ulic. "A skoro tak, to może chociaż da się zastąpić dźwięk klaksonu czymś przyjemniejszym?" – pomyślał Nitin Gadkari.

Melodia zamiast klaksonu

Podczas rozmowy z lokalnym mediami polityk przyznał się, że poważnie rozważa wprowadzenie takiej regulacji. "Analizuję sprawę, będę planował utworzenie przepisu, w ramach którego klaksony miałyby dźwięk indyjskich instrumentów muzycznych, dzięki czemu będą miłe dla ucha". Sprecyzował, że chodzi o flety, tablę, skrzypce, harmonijki ustne i fisharmonie. Ale to nie ostatnie słowo Gadkariego, bo w przyszłości chciałby zastąpić "kojącymi dźwiękami" nawet "irytujące" syreny aut uprzywilejowanych.

Czy taka rewolucja to dobry pomysł? Z pewnością ciekawy i być może rzeczywiście pozytywnie wpłynie na komfort mieszkańców indyjskich miast. A nawet zdrowie, bo Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że zanieczyszczenia hałasem mogą doprowadzić do utraty słuchu, zaburzeń zdolności poznawczych, stresu, depresji i problemów sercowo-naczyniowych. I po co to komu? Lepiej, żeby kierowcy stworzyli uliczną orkiestrę!

Autor Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków