Auto Świat Wiadomości Aktualności Inspektorzy GITD nie mogą nas nagrywać

Inspektorzy GITD nie mogą nas nagrywać

Autor Lesław Sagan
Lesław Sagan
|
Aktualizacja

Na tę wiadomość czekali polscy kierowcy. Trybunał Konstytucyjny uznał jednogłośnie, że nieoznakowane radiowozy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego wyposażone w wideoradary działają nielegalnie i nie mają prawa nagrywania wykroczeń kierowców

Inspektorzy GITD nie mogą nas nagrywać
Auto Świat
Inspektorzy GITD nie mogą nas nagrywać

Jednocześnie podkreślono, że Generalna Inspekcja Transportu Drogowego została powołana do kontroli pojazdów transportowych, a nie osobowych. Jak wiemy, od paru miesięcy po polskich drogach krążą nieoznakowane pojazdy GITD wyposażone w fotoradary i bez ostrzeżenia zapisują występki kierowców. Praktycznie trudno taki pojazd rozpoznać, a tym bardziej odnotować fakt dokonania nagrania. Trybunał uznał, że takie postępowanie jest karygodne i niezgodne z prawami człowieka. Kierowca powinien wiedzieć kiedy i kto go nagrywa!

Przy okazji rzecznik GITD na swojej stronie internetowej opublikował komunikat będący odpowiedzią na publikację dziennika Fakt zatytułowany "Pistolety dla inspektorów od fotoradarów" informujący o tym, że inspektorzy maja takie uprawnienia od 2001 roku na podstawie ustawy o transporcie drogowym. Uprawnienia te dotyczą ponad 500 inspektorów.

Tym samym dowiedzieliśmy się, że inspektorzy od fotoradarów posiadają większe uprawnienia od policjantów. Być może niedługo dowiemy się, że są jednostką elitarną, która powinna otrzymać jeszcze więcej uprawnień służących do gnębienia zwykłych kierowców i zarabiania kasy na fotoradarach. Kto w tej sytuacji będzie ścigał TIR-u przemytników?

Nie kwestionujemy potrzeby istnienia GITD, ale podważamy niektóre z uprawnień. Uważamy, że inspektorzy powinni zajmować się transportem drogowym, a nie łapaniem "zza węgła" niesfornych kierowców osobówek, co stanowi oczywisty łatwy dochód do kasy.

W Polsce od kilku lat obserwujemy niekwestionowany trend fotoradarowy. Pierwotnie takie urządzenia posiadała tylko policja, a dzisiaj na stanie mają je już gminy, Straż Miejska i GITD. Jak tak dalej pójdzie, to za kolejnych kilka lat takie urządzenia będą mogli posiadać prywatni przedsiębiorcy, byle tylko systematycznie odprowadzali część dochodów do państwowej kasy. To jest prosta maszynka do robienia pieniędzy!

PRIMA APRILIS

Ta wiadomość nie jest do końca prawdziwa. Nadal na drogach będą nas ścigać nieoznakowane radiowozy GITD.

Autor Lesław Sagan
Lesław Sagan
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków