Największa w Polsce sieć serwisów naprawy i wymiany szyb NordGlass radzi jak profesjonalnie przygotować szyby do sezonu.

Zmrok, zimna i mokra aura nie sprzyjają widoczności. Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa każdego kierowcy jest nie tylko stan szyb, ale również wycieraczek. Należy pamiętać również o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas jazdy.

W razie uszkodzenia szyby

Bardzo często na naszych szybach znajdują się niewielkie uszkodzenia czy odpryski. Warto wiedzieć, że nawet w niewielkie otwory może wniknąć woda. Jest to niezwykle groźne szczególnie w okresie, kiedy temperatury są coraz niższe. Zamarzająca w szczelinach woda może szybko powiększyć uszkodzenie do takiej wielkości, że naprawa będzie już niemożliwa.

To niemal pewne, iż w ciągu kilku miesięcy niewielkie ubytki powiększą się dwukrotnie. Uszkodzona szyba nie tylko ogranicza widoczność, ale stanowi również bezpośrednie niebezpieczeństwo. Możliwe jest jej całkowite pęknięcie podczas jazdy, z reguły taka szyba podczas wypadku nie wytrzymuje również naporu poduszek powietrznych.

Naprawa czy wymiana

Warto pamiętać, że uszkodzona szyba nie zawsze musi być wymieniona. Dzisiejsza technika pozwala skutecznie naprawiać uszkodzenia nawet o średnicy monety 5 zł, tj. ok. 22 mm. O tym, co będzie działo się z szybą, może zadecydować doświadczony pracownik serwisu samochodowego. Możemy skorzystać również z najnowszej technologii, na przykład aplikacji na smartfony - NordGlass, która umożliwia dokonanie pomiaru uszkodzenia i wskazuje najbliższy, sprawdzony serwis szyb.

Naprawiona szyba jest wytrzymała i gładka - zaznacza Michał Zawadzki z NordGlass - w naszych serwisach korzystamy z najwyższej jakości technologii,, która pozwala na skuteczną naprawę uszkodzeń. Koszt takiej naprawy nie obciąża zbytnio naszej kieszeni i wynosi jedynie 1 ceny wymiany, zaś czas naprawy jest na tyle krótki (ok. 30 min), że bez problemu możemy wrócić do naszych obowiązków.

Aby móc bezpiecznie dojechać do punktu serwisowego, należy odpowiednio zabezpieczyć uszkodzoną szybę. Zabezpieczenie takie najlepiej wykonać z przeźroczystej folii i taśmy klejącej, zakładając je od zewnątrz auta. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, które powinno posłużyć jedynie przemieszczeniu się do najbliższego serwisu szyb samochodowych.

Ważne wycieraczki

Wycieraczki w złym stanie pracują niestabilnie, a podczas wycierania na szybie powstają smugi. Źle pracujące wycieraczki, szczególnie w niepogodę, mogą być przyczyną słabej widoczności, a co za tym idzie - wypadków drogowych.

Najlepsza jakość wycieraczek utrzymuje się przez pierwsze pół roku korzystania z nich, w tym czasie wycieraczki wykonują średnio 50 tys. cykli wycierania. Prawdziwym sprawdzianem jest dla nich sezon zimowy. Narażone są wtedy na działanie niskich temperatur, opadów, jak również soli.

By nie doprowadzić do szybkiego zużycia wycieraczek, warto zastanowić się nad zastosowaniem powłoki hydrofobowej, nazywanej niewidzialną wycieraczką. Dzięki niej powierzchnia szyby staje się idealnie gładka, co sprawia, że woda i brud szybko spływają z szyby. W efekcie wycieraczki mogą być używane znacznie rzadziej, a przy prędkości ponad 80 km/h ich użycie w ogóle nie jest potrzebne.