Po tegorocznych 8 rundach FIA ERC i przejechaniu prawie 1700 kilometrów europejskich tras reprezentanci LOTOS Rally Team ponownie udowodnili, że są najlepsi! Dokładnie 384 dni po ubiegłorocznym triumfie Polacy znowu nie dali szans rywalom. Ostatnia runda rajdu na Łotwie przyniosła historyczny sukces.

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran to niepokonany od trzech sezonów duet rajdowy w Europie. Od wielu lat osiągają wybitne wyniki. To już trzykrotni Rajdowi Mistrzowie Europy (2015, 2016, 2017), ale także czterokrotni z rzędu Mistrzowie Polski (2010, 2011, 2012, 2013). Osiągnięcie tegorocznego sukcesu jest wynikiem wielu lat pracy i przygotowań, doskonalenia techniki, zgrania i perfekcyjnego przygotowania ponad 20-osobowego zespołu. Mistrzowie tak podsumowują tegoroczne zmagania FIA ERC:

– Gdy siedemnaście lat temu rozpoczynałem starty w rajdach, nie spodziewałem się, jak wiele można osiągnąć w tym sporcie. To wielka radość i satysfakcja zdobywać najważniejsze tytuły rajdowe w biało-czerwonych barwach. Razem z naszymi partnerami: Grupą LOTOS, Delphi, Driving Experience oraz CUBE.ITG jesteśmy po raz trzeci Mistrzami Europy. Trudno krótko podsumować ten sezon. Był z pewnością pełen emocji, trudnych decyzji, dynamiczny, ciekawy, ale także nie zabrakło w nim wielu niespodziewanych momentów. Teraz wiem, że przyjęta na początku strategia, której celem było całościowe zwycięstwo Mistrzostw – okazała się najlepszą decyzją tego sezonu! I mamy to, na co czekali nasi kibice! Ten wynik to rezultat pracy wyjątkowej ekipy LOTOS Rally Team razem z M-Sport – jesteście najlepsi w Europie! To dla mnie wzruszający moment, w którym myślę o mojej rodzinie, bliskich, przyjaciołach, kibicach, partnerach. Osobiście czy myślami — wiem, że ze mną jesteście, i za to Wam dziękuję – mówił Kajetan Kajetanowicz.

Nikołaj Griazin i Jarosław Fedorov, którzy zacięcie rywalizowali z Kalle Rovanperą i Jonne Halttunenem, wygrali Rajd Lipawy, który w tym roku stanowił ostatnią rundę rajdowych mistrzostw Europy.

Załoga Skody Fabii R5 na mecie okazała się lepsza od fińskiego duetu o 18,5 sekundy. Najniższy stopień podium przypadł w udziale Łukaszowi Habajowi i Danielowi Dymurskiemu (+2:52,8).

Nowi Mistrzowie Europy wycofali się z dalszej rywalizacji po 11.OS. po wypadku helikoptera z Polakami na pokładzie. W śmigłowcu miały znajdować się osoby z zespołu Kajetana Kajetanowicza. Według nieoficjalnych informacji w wyniku katastrofy prywatnego śmigłowca towarzyszacemu rajdowi, zginęła jedna osoba, a trzy są ranne.

W ERC JU28 Griazin pokonał Suareza. Mistrzem już przed Rajdem Lipawy został Marijan Griebel.

W kategorii juniorów do lat 27 Chris Ingram był lepszy od Martinsa Sesksa (+18,7) i Filipa Maresa (+1:01,0). Piąte miejsce wywalczył duet Zawada/Dachowski (+1:44,1). Mistrzem Europy w tej kategorii został Chris Ingram (139), wicemistrzem Jari Huttunen (122), a drugim wicemistrzem Filip Mares (118). Aleks Zawada (108) został sklasyfikowany na czwartym miejscu .

Dariusz Poloński i Balbina Gryczyńska ukończyli rajd na szósty miejscu w ERC3. Mistrzem Europy został Chris Ingram (157) za którym sklasyfikowano Filipa Maresa (143) i Jariego Huttunena (125). Aleks Zawada (115) jest czwarty.