Jak poinformował Samar, projekt nowelizacji kodeksu karnego i drogowego, dotyczący wprowadzenia wyższych kar dla oszustów „korygujących” wskazania liczników samochodowych, trafił na posiedzenie Rady Ministrów. To oznacza, że już niebawem nowelizacja Ministerstwa Sprawiedliwości może trafić pod obrady sejmu.

Nie wiadomo jeszcze, czy projekt przetrwa w zaprezentowanej przez resort sprawiedliwości formie. Aktualnie w nowelizacji przewidziano od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności dla oszustów, którzy będą korygować wskazania liczników. Jednak to nie jedyne konsekwencje kombinacji przy dalekomierzu samochodowym.

Do 5 lat więzienia i przepadek mienia

Przypomnijmy, że wprowadzenie surowych kar za fałszowanie wskazań licznika zapowiedział sam minister resortu sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro, na zwołanej 16 listopada 2017 roku konferencji.

Według zapowiadanych zmian, za każde udowodnione „przekręcenie” licznika będzie grozić od trzech miesięcy do nawet pięciu lat więzienia. Karze podlegać będą zarówno zlecający oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanik w warsztacie. Taka sama kara będzie grozić również wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany licznika na nowy, np. z powodu autentycznej lub rzekomej awarii.

Według informacji podanych przez resort sprawiedliwości powstanie także tzw. baza odczytów. Po zmianie przepisów stacje kontroli pojazdów będą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców informacje o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę. Obecnie do centralnej ewidencji przekazywane są tylko dane o stanie licznika odczytanego podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Dane takie trafiać będą do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Projekt przewiduje też, że zgodnie z ogólnymi zasadami kodeksu karnego, sąd będzie miał także możliwość orzeczenia przepadku przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa. Chodzi m.in. o wszystkie urządzenia, przedmioty (np. komputery) oraz oprogramowanie, które służyło do ingerencji we wskazaniach licznika.