Auto Świat Wiadomości Aktualności Kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami niż mężczyźni. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami niż mężczyźni. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w 2023 r. kobiety spowodowały 23,7 proc. wypadków drogowych. To oznacza, że panie powodują ponad trzy razy mniej zdarzeń niż mężczyźni. Nie tylko ten aspekt przeczy stereotypowi, że kobiety są gorszymi kierowcami.

Kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami od mężczyzn, zwłaszcza gdy wiozą dzieci
Shutterstock
Kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami od mężczyzn, zwłaszcza gdy wiozą dzieci

W związku z przypadającym na 26 maja Dniem Matki Instytut Transportu Samochodowego (ITS) przyjrzał się temu, jak wypadają kobiety na tle mężczyzn w przypadku prowadzenia samochodów. Okazuje się, że porównanie stawia panów, łagodnie rzecz ujmując, w niekorzystnym świetle.

Kobiety powodują mniej wypadków niż mężczyźni

To, co niezwykle istotne, to fakt, że kobiety prowadzą auta bardziej rozważnie i odpowiedzialnie. Mniej pań przekracza dopuszczalną prędkość, a do tego bardziej koncentrują się na jeździe i przestrzeganiu przepisów. To podejście ma odzwierciedlenie w statystykach. Z danych wynika, że kobiety powodują trzy razy mniej wypadków niż mężczyźni — w 2023 r. kobiety doprowadziły do 23,7 proc. wypadków drogowych, natomiast mężczyźni do ponad 71,9 proc.

Cytowana przez PAP Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS stwierdziła: "Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowodzą, że kobiety rzadziej ponoszą śmierć w wypadkach drogowych w porównaniu do mężczyzn. Analizy wskazują również, że ryzyko udziału w takim zdarzeniu — przeliczone na każdy przejechany kilometr — jest dla kobiet od 2 do 4 razy mniejsze niż dla mężczyzn".

Panie jeżdżą spokojniej i bardziej przewidywalnie, zwłaszcza gdy wiozą dzieci

ITS zwrócił uwagę, że co do zasady kobiety nie jeżdżą brawurowo i co równie ważne, nie dają upustu negatywnym emocjom na drodze. To ze wszech miar pożądane podejście widać w szczególności u matek wiozących dzieci. Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog z ITS, podkreśliła, że matki zazwyczaj jeżdżą bezpieczniej, bo ich priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym. To dlatego m.in. "zwracają większą uwagę na przepisy ruchu drogowego, ograniczenia prędkości oraz zachowanie innych uczestników ruchu. Po drugie, często mają silniejsze poczucie odpowiedzialności".

ITS przywołał wyniki badań, które pokazują, że panie wykazują większą cierpliwość i lepszą zdolność do podzielności uwagi. "Umiejętność jednoczesnego kontrolowania sytuacji na drodze oraz dziecka sprawia, że mamy w takich sytuacjach radzą sobie lepiej, ponadto jeżdżą bardziej przewidywalnie i defensywnie" — podsumowuje ITS.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków