Niemcy nie przestali dążyć do bycia najlepszymi poprzez tworzenie rzeczy będących największymi, najszybszymi czy najmocniejszymi. Takie są fakty. Bugatti Chiron dysponuje silnikiem o największej ilości cylindrów oferowanych w samochodzie osobowym. Ma ich 16 przy pojemności 8 litrów. Oczywiście Amerykanie wkładali pojemniejsze jednostki pod maski swoich samochodów, ale ich nie można brać pod uwagę. Do tego Chiron ma 4 turbosprężarki i 1 500 KM. Bez wątpienia jest to najmocniejsze auto produkowane seryjnie, ale konsekwencją tego ogromu jest duża masa własna wynosząca niemalże 2 tony. Ciekawe, że taki naród, który wydał na świat Ferdynanda Porsche i jeszcze kilku łebskich gości, nie nauczył się na błędach swojego wielkiego wodza z czasów III Rzeszy, że rozmiar to nie wszystko.

Ale dlaczego piszemy o tym w ten sposób? Historia Veyrona pokazała, że wyższe wartości nie zawsze dają lepsze wyniki, choć wszystko na to wskazuje. Szwedzka myśl technologiczna jest odmienna od niemieckiej. Nie moc, ilość i rozmiar jest istotny tylko lekkość. Testy na lotnisku Vandel w Danii były niczym walka Dawida z Goliatem.

Po jednej stronie pasa startowego stanął Goliat, Bugatti Chiron z Juanem Pablo Montoyą za kierownicą. 1500 KM i 1600 Nm pochodzących z silnika W16 było gotowe by wprawić ciężkie nadwozie w ruch. Musiały zrobić to naprawdę sprawnie, ponieważ celem było jak najszybsze osiągnięcie 400 km/h, a następnie zatrzymanie się.

Na drugim torze stanął lżejszy o pół tony Dawid - Koenigsegg Agera RS, prowadzony przez fabrycznego kierowcę Niklena Liję. Ma o połowę mniej cylindrów, pojemność silnika jest mniejsza o 3 litry, w konsekwencji dysponuje niższą mocą - „zaledwie” 1360 KM i 1371 Nm. Domyślacie się, kto wygrał ten wyścig?

Oczywiście, Agera RS. Sprint 0-400-0 km/h trwał zaledwie 36,44 sekundy, do rozpędzenia się do 400 km/h i ponownego zatrzymania się, Agera potrzebowała 2 441 m. Jest to istna masakra Bugatti, którego cała konkurencja kosztowała 41,96 s i wymagała znacznie więcej przestrzeni, bo aż 3112 m. Kolejny raz potwierdziło się założenie, że nie raz mniej znaczy więcej.

Przewidywaliście taki obrót spraw? Zapraszamy do komentowania.