Wybierz samochód

Bugatti

Bugatti

Bugatti to francuski producent ekskluzywnych samochodów sportowych i wyścigowych. Założycielem marki w 1909 roku był Ettore Bugatti, a zakłady znajdowały się w alzackim Molsheim. Jego samochody wygrywały prawie wszystkie najważniejsze wyścigi przed II wojną światową.

Niestety w chwili jej wybuchu, Ettore był zmuszony przerwać produkcję, a w wyniku śmierci w 1947 roku nigdy już do niej nie wrócił. Mając na celu reaktywację marki, w 1987 roku Włoch Romano Artioli założył w Campogalliano przedsiębiorstwo Bugatti Automobili SpA.

4 lata później (w 110. rocznicę urodzin założyciela marki) zaprezentował model EB110, uchodzący wtedy za najszybszy seryjnie produkowany samochód świata. Niestety koszty produkcji były zbyt wysokie i samochód  wyprodukowano w ilości 126 sztuk. W 1995 roku, zakłady zamknięto a po 3 latach prawa do francuskiej marki wykupił Volkswagen.

Nie bez powodu dziś najbardziej rozpoznawalnym modelem jest Veyron. Wersja Super Sport dzierży bowiem miano najszybszego seryjnie produkowanego samochodu. Przedsiębiorstwo Bugatti wyprodukowało łącznie ok. 2500 samochodów, z których wiele zachowało się do dzisiaj.

Bugatti - modele

Bugatti - powiązane artykuły

Pokaż więcej