Prokuratorzy doszli do tego wniosku po zbadania 351 uchwał rad gmin. Jak informuje Rzeczpospolita, śledczy zakwestionowali 156 aktów prawa miejscowego. To pokłosie wytycznych Roberta Hernarda zastępcy prokuratora generalnego, który kilkanaście miesięcy temu zlecił zbadanie uchwał, według których miasta pobierają w sobotę opłaty za postój w strefach płatnego parkowania. Według Hernarda jest to sprzeczne z przepisami ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

Zgodnie z zapisami ustawy opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Z tego wynika, że parkowanie w strefach nie może być odpłatne ani w sobotę, ani w niedzielę. Wcześniejsze skargi prokuratorskie na tego typu uchwały zwykle kończyły się wyrokiem nakazującym wycofaniem się włodarzom miast z pobierania opłat w soboty.

Przykładem mogą być wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który zdecydował, że gminy: Hel, Jastarnia, Kosakowo, Puck i Władysławowo nielegalnie pobierają opłaty w soboty. Skargi prokuratorskie były także skuteczne w Pelplinie, Malborku, Tczewie, Stegnie, Krynicy i Sopocie. To prawdopodobnie oznacza, że już niebawem parkometry zostaną wyłączone w soboty we wszystkich polskich miastach.