• MAN opracował samochód diagnostyczny do testów na obecność koronawirusa
  • W wydłużonej wersji pomieszczenia do pobierania wymazów zmieszczono w kabinie samochodu, w krótszej wymazy pobiera się na zewnątrz auta
  • Pierwsze pojazdy już wyprodukowano, produkcja kolejnych odbywa się zgodnie z napływającymi zamówieniami

39 minut - tyle trzeba czekać na wyniki testu metodą PCR na obecność koronawirusa (całość łącznie z pobraniem wymazu, przygotowaniem próbek i badaniem zajmuje ok. godziny). Takie badanie jest możliwe w nowym mobilnym laboratorium na kołach, przygotowanym wspólnie przez firmy MAN i Bosch. Na bazie dostawczego busa TGE powstał gabinet z aparaturą do diagnostyki molekularnej Vivalytic, opracowany przez oddział Bosch Healthcare Solutions.

W przestronnej kabinie zmieszczono m.in. dwie umywalki, stanowisko komputerowe czy lodówkę. W ramach specjalnego wyposażenia dodano także markizę z plandeką, by tworzyć miejsce do pobierania wymazów (w wersji z dłuższym rozstawem osi pomieszczenie zlokalizowano w kabinie) oraz wychylny duży pojemnik na odpady (pojemność aż 400 l) zamontowany na haku. Producent chwali się, że wnętrze wykończono materiałami łatwymi w utrzymaniu czystości, by ułatwić zapewnienie właściwej higieny pracy.

Mobilne laboratorium dostępne jest w dwóch wersjach, różniących się rozstawem osi i dopuszczalną masą całkowitą (3,5 i 5,5 t). W obu wykorzystano to samo źródło napędu, czyli dwulitrowego diesla o mocy 177 KM z opcjonalnym napędem na 4 koła i automatyczną skrzynią biegów.

Twórcy nowego samochodu podkreślają, że może być on wykorzystywany do realizacji kilku zadań jednocześnie. Można zatem pobierać wymazy, wykonywać testy czy prowadzić analizę. Pozostaje jeszcze kwestia udostępniania wyników badań. Te zaś przekazuje się cyfrowo, by jak najszybciej poinformować badanych oraz odpowiednie urzędy.

Na szczęście nie skończyło się tylko na wirtualnym koncepcie. Pierwsze pojazdy już wyprodukowano (w październiku z taśm zakładów MAN zjechały pierwsze dwa egzemplarze). Produkcja kolejnych odbywa się zgodnie z napływającymi zamówieniami