Bazowy zysk koncernu z drugiego kwartału 2022 r. wyniósł ok. 8,49 mld dol (ok. 6,9 mld funtów), co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 39,4 mld zł. Zysk BP był nie tylko trzy razy wyższy, niż w analogicznym okresie rok temu, lecz także najwyższy od 14 lat i drugi co do wielkości w całej historii firmy.

Jak informuje BBC, nie tylko BP odnotowuje ogromne zyski. W podobnej "sytuacji" są także Shell, Equinor, TotalEnergies i British Gas, czy Centrica, rownież korzystające na wysokich cenach gazu, ropy i generalnie energii - napędzanych przez agresję Rosji na Ukrainę i związane z nią ograniczenia w dostawach surowców z Rosji. Jak informuje Business Insider Polska, również inne - nie brytyjskie - koncerny energetyczne, takie jak Exxon Mobil czy Chevron, również odnotowały rekordowe wyniki kwartalne, a Orlen wypracował (w I kwartale 2022 r.) o 1 mld zł więcej, niż w roku ubiegłym.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Tak wysokie zyski koncernów energetycznych już skłoniły brytyjski rząd do wprowadzenia specjalnych pakietów świadczeń. Obowiązuje np. zniżka w wysokości 400 funtów w przypadku rachunków za energię, a po naciskach zdecydowano się także na wprowadzenie dodatkowego podatku dla firm z sektora paliwowego w wysokości 25 proc. od zysków osiągniętych w Wielkiej Brytanii. Nie dotknie on jednak zbyt mocno koncernów paliwowych - obowiązuje dopiero od 26 maja i dotyczy działalności wyłącznie na rynku brytyjskim, co stanowi niewielką część działalności takich podmiotów.