W Polsce nie istnieje obowiązek służby wojskowej, co nie zwalnia obywateli z obowiązku stawienia się na komisji wojskowej, jeśli zostaną o to poproszeni. Kwalifikacja wojskowa to nic innego jak nadanie kategorii w wojsku, na wypadek konfliktu lub innej przyczyny powodującej zwiększone zapotrzebowanie na żołnierzy (np. klęski żywiołowe).
Wezwania do wojska 2025 - kto dostanie
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie niemal ćwierć miliona osób i będzie przeprowadzana od 3 lutego do 30 kwietnia, a zatem ci, którzy nie otrzymali jeszcze wezwania lub nie otrzymają go do 3 lutego, nie mogą być pewni, czy nie otrzymają go za kilka tygodni. Kto obowiązkowo będzie musiał stawić się na komisji wojskowej?
- 19-latkowie (mężczyźni urodzeni w 2006 r.);
- mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- kobiety w wieku 19-27 lat (urodzone w latach 1998–2006) posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej;
- osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Na liście zawodów, na które jest obecnie największe zapotrzebowanie w wojsku, są m.in.: weterynarze, fizjoterapeuci, elektronicy, szeroko rozumiani informatycy oraz kierowcy. W przypadku tej ostatniej grupy chodzi o posiadaczy prawa jazdy kategorii C oraz D (data uzyskania uprawnień danej kategorii jest wpisana na odwrocie prawa jazdy w kolumnie 10.). Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy kierowcy czy programiści w Polsce otrzymają wezwania do stawienia się na komisji wojskowej, ale z pewnością są na liście obywateli, których wezwanie na komisję jest bardziej prawdopodobne niż np. kierowców z prawem jazdy kat. B.
Program "Wakacje z wojskiem"
W ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało program "Wakacje z wojskiem", który spotkał się z dużym zainteresowaniem. W jego ramach odbyły się trzy turnusy szkoleń, w których uczestniczyło ponad 10 tys. osób. Uczestnicy otrzymywali wynagrodzenie odpowiadające pensji szeregowego zawodowego, wynoszące 6 tys. zł brutto. Dla osób poniżej 26. roku życia kwota ta była wypłacana w całości "na rękę". Celem programu było zachęcenie młodych ludzi do podjęcia służby wojskowej.