W 1966 roku Związek Radziecki podpisał umowę z Fiatem dotyczącą budowy nowej fabryki samochodów, która w późniejszym okresie przekształciła się w AutoWAZ. Jubileusz 50-lecia jest doskonała okazją do wypuszczenia na rynek limitowanej edycji specjalnej najnowszych modeli samochodów. Seria pod nazwą Anniversary i Jubilee obejmuje po 500 egzemplarzy sedana Vesta i crossovera XRAY. Wszystkie egzemplarze tej serii będą numerowane, a jubileuszowa plakietka umieszczona zostanie na kierownicy.

Bogate wyposażenie obejmuje m.in. podgrzewane przednie fotele, czujniki parkowania, kamerą parkowania i klimatyzację. Nadwozia pomalowano na kolor czerwony z czarnymi elementami jak m.in. obudowa lusterek zewnętrznych, dach i ramki okien. We wnętrzu znajdziemy połączenie czarnego z czerwonymi elementami z alkantary.

Łada Vesta Anniversary będzie napędzana czterocylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności skokowej 1.6 l i mocy 106 KM oraz maksymalnym momentem obrotowym 148 Nm. Natomiast Łada XRAY Jubilee oferuje silniki: 1.6 l o mocy 110 KM i 150 Nm oraz 1.8 l o mocy 122 Km i 170 Nm. Mniejszy silnik dostępny jest z pięciobiegowa przekładnią manualną, a większy z robotyzowanym automatem.

Łada Vesta i XRAY są przedstawicielami nowej generacji modeli. Vesta sprzedawana jest od listopada 2015 r., a XRAY od stycznia 2016 r.