Na polskich drogach będzie więcej patroli. "Do służby wyjadą m.in. policjanci ze specjalnych grup SPEED. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu" - podkreślił komisarz.

"Ponadto podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości, w celu wyeliminowania kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zwracać będą również uwagę na korzystanie przez użytkowników pojazdów z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach" - tłumaczył Opas.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Ruszył sezon motocyklowy

Wskazał, że od kilku lat rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa na udział zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. "Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Przypominamy, więc na zwracanie szczególnej uwagi na użytkowników jednośladów, którzy są mniej widoczni na drodze niż kierujący samochodami" - zaznaczył.

"Do motocyklistów apelujemy natomiast m.in. o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i czytelne sygnalizowanie manewrów. Elementy odblaskowe na motocyklowej kamizelce zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem" - zaapelował rzecznik KGP.

"Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele istotnych czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy oraz wzajemny szacunek, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym" - tłumaczył.

Komisarz Robert Opas przekazał też dane dotyczące wypadków w zeszłych latach. W tym samym okresie ubiegłego roku na drogach doszło do 185 wypadków (w 2019 r. - 252), w których zginęło 26 osób (2019 - 21) a rannych zostało 208 osób (2019 - 297). Policjanci wyeliminowali też z ruchu 1111 (2019 r. - 1207) nietrzeźwych kierowców.

Nadal trwa stan epidemii

Z kolei rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP podkreślił, że podczas majówki należy zachowywać się odpowiedzialnie. "Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy" - zaznaczył.

Inspektor Ciarka zapowiedział, że policjanci będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa. "Będziemy również kontrolować kierujących i sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w związku ze stanem epidemii zwracać również uwagę na przepisy sanitarne" - podał.

"Pamiętajmy, że w nagłych przypadkach, kiedy potrzebujemy pomocy czy wsparcia możemy liczyć na policjantów. Będziemy starali się być głównie tam, gdzie naszej pomocy mogą oczekiwać obywatele" - dodał Ciarka. (PAP)