• Rząd zamierza poważnie "zabrać się" za piratów drogowych
  • Zapowiadane wcześniej zmiany trafiły do Sejmu jako projekt ustawy
  • Wprowadza on znacznie wyższe niż dotąd kary, szczególnie dotkliwe dla osób, które już ukarano za podobne wykroczenia
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

O wyższych karach dla kierowców popełniających wykroczenia na drogach pisaliśmy już wielokrotnie. O pomysłach rządu w tej kwestii przeczytać można m.in. w materiale "Wyższe kary dla kierowców: mandaty, grzywny, konfiskata samochodu. Czy to dobry pomysł?", a także w tekście "Wyższe mandaty, droższe OC i konfiskata auta – wszystkie zmiany dla kierowców".

Teraz do Sejmu trafił projekt ustawy, w którym je uwzględniono. Przewiduje on znacznie surowsze kary niż obecnie obowiązujące - warto przypomnieć, że aktualnie najwyższa kwota mandatu, jaki można otrzymać, wynosi 500 zł. Projekt przewiduje ich znaczną podwyżkę, a także znacznie ostrzejsze sankcje.

Mandat 1,5 tys zł za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Najważniejsze zmiany to wprowadzenie mandatu za przekroczenie prędkości o 30 km/h, niezależnie od rodzaju drogi. Za to wykroczenie grozić ma nie mniej niż 1,5 tys. zł kary lub nie mniej niż 3 tys. zł grzywny, jeśli kierujący w ciągu dwóch lat był za takie wykroczenie prawomocnie ukarany.

Inną znaczącą zmianą ma być zerowanie się puli punktów karnych po dwóch latach, a nie po roku, jak ma to miejsce obecnie. Rządowy projekt przewiduje także wprowadzanie rent dla ofiar wypadków, spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Projekt przewiduje również, że w przypadku wykroczenia, w którym następstwem jest spowodowanie obrażeń lub rozstroju zdrowia trwającego nie dłużej niż 7 dni, nakładana będzie grzywna w wysokości 1,5 tys. zł. Jeśli wykroczenie to miało miejsce pod wpływem alkoholu, kwota ta rośnie do 3 tys. zł. Wykroczenia na przejściu dla pieszych (nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie, omija nie oraz jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych) obwarowane są w projekcie karą grzywny nie niższą niż 1,5 tys. zł.

Podwójne kary dla notorycznie łamiących przepisy

Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przewidziana jest grzywna nie niższa niż 2,5 tys. zł lub kara aresztu. Podobnie projekt przewiduje wyższe kary za utrudnianie lub tamowanie ruchu w przypadku osób, które otrzymały już kary za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu - kara nie niższa niż 1,5 tys. zł, oraz za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu - kara nie niższa niż 1 tys. zł lub nie niższa niż 2 tys. zł w przypadku wcześniejszych wykroczeń.

Wysokie kary za jazdę bez uprawnień i zwyżki w OC za wykroczenia

W projekcie znalazły się także wysokie kary za prowadzenie pojazdów bez uprawnień - nie mniej niż 1 tys. zł mandatu lub nie mniej niż 2 tys. zł w przypadku recydywy oraz zakaz prowadzenia pojazdów - oraz za omijanie zapór na przejazdach kolejowych - tutaj wg projektu grozi grzywna w wysokości nie mniejszej niż 2 tys. zł lub kara ograniczenia wolności.

Projekt ustawy uwzględnia także zwyżki w składkach OC dla kierowców, którzy zostali ukarani punktami karnymi za niebezpieczną jazdę oraz utratę prawa jazdy na trzy miesiące za sfałszowanie wskazania tachografu.

Wysoka kara w projekcie przewidziana jest również za niewskazanie osoby prowadzącej pojazd - wynosić ma ona do 8 tys. zł. Maksymalna kara grzywny, którą przewiduje projekt to 3 tys. zł. Według projektu ustawy zmiany miałyby wejść w życie 1 grudnia 2021 r.