Przykre wieści z Wielkiej Brytanii: Zak Brown, CEO McLaren Racing, potwierdził doniesienia serwisu Sky News o planach sprzedaży McLaren Technology Centre, czyli budynku-siedziby McLarena. Firma boleśnie odczuła skutki pandemii i obecnie boryka się z kłopotami finansowymi. Sprzedaż obiektu w miejscowości Woking miałaby przynieść około 200 milionów funtów świeżego kapitału. Podczas konferencji prasowej online, przed Grand Prix Toskanii w zeszłą niedzielę, Zak Brown powiedział:

Zak Brown dał do zrozumienia, że raczej nie była to trudna decyzja w obecnej sytuacji. Plan McLarena nie przewiduje jednak wyprowadzki z obecnej siedziby, lecz najem budynku od nowego właściciela – to miałoby pozwolić na uzdrowienie finansów. W tym roku firma była już zmuszona otrzymać znaczący zastrzyk gotówki od swoich udziałowców, a także zapożyczyć się na kwotę 150 milionów funtów w Banku Narodowym Bahrajnu. Ponadto na sprzedaż mają zostać wystawione mniejszościowe udziały w zespole wyścigowym F1 McLarena. W maju ogłoszono także, że 1200 z 4000 pracowników zostanie zwolnionych.

Siedziba McLarena w Woking to spektakularny kompleks, dobrze znany nie tylko fanom tej marki. Autorem projektu jest słynna pracownia Foster + Partners, a budowlę oddano do użytku w 2004 r. Minimalistyczną architekturę owalnego obiektu z charakterystycznym zbiornikiem wodnym wielokrotnie wykorzystywano do sesji zdjęciowych nowych modeli McLarena, gościły tu także liczne ekipy telewizyjne, dokumentujące pracę w tym niezwykłym miejscu. Wnętrza kryją nie tylko biura, w których konstruuje się zarówno drogowe auta sportowe jak i bolidy F1, ale także tunel aerodynamiczny, przestrzeń ekspozycyjną z kolekcją dawnych McLarenów, stołówkę w której jednocześnie posiłki może spożywać 700 osób, a także centrum fitness z basenem dla pracowników. Wręcz legendarna jest panująca tu hermetyczna czystość, przypominająca sale operacyjne. Całość zaprojektowano w taki sposób, by móc jak najoszczędniej gospodarować energią elektryczną, i inteligentnie wykorzystywać nadwyżki ciepła czy chłodu. Produkcja samochodów drogowych odbywa się w sąsiednim budynku otwartym w 2011 r., który jak wnioskujemy, nie jest częścią oferty.

Ładowanie formularza...