Co futbol ma wspólnego z motoryzacją? Bardzo wiele. Firmy samochodowe chętnie sponsorują drużyny i dają piłkarzom auta do dyspozycji (np. Audi i FC Bayern czy FC Barcelona). Ci natomiast są częstymi gośćmi w salonach ekskluzywnych marek.

A czym charakteryzuje się krajobraz motoryzacyjny nacji, które za miesiąc wyjdą na murawy w Polsce i na Ukrainie? Postanowiliśmy przedstawić kilka statystyk pozwalających ogólnie ustalić, które z krajów są najbardziej godne uznania w kwestii osiągnięć motoryzacyjnych. Zgodnie z grupowym podziałem mistrzostw w pierwszej kolejności przyjrzeliśmy się Grupie A – Czechom, Grecji, Polsce i Rosji.

Co z tego zestawienia wynika? Na przykład że dotknięta kryzysem Grecja pozostaje w tyle: wysoka liczba wypadków, brak produkcji aut i drastyczny spadek ich sprzedaży. Na przeciwnym biegunie Czechy, które posiadają bogate tradycje budowy samochodów i skorzystały na przemianach ustrojowych.

Moto Euro 2012: panorama motoryzacji grupy A Foto: Auto Świat
Moto Euro 2012: panorama motoryzacji grupy A

Grecja -W Grecji produkuje się śladowe ilości aut: na licencji (NAMCO Pony) lub przebudowuje na potrzeby wojska (m.in. Hummery). Mieszkańcy Hellady kochają jednak samochody, o czym świadczy spore ich zagęszczenie i pełen temperamentu styl jazdy – okupiony niestety wieloma ofiarami.

Moto Euro 2012: panorama motoryzacji grupy A Foto: Auto Świat
Moto Euro 2012: panorama motoryzacji grupy A

W Polsce swoje zakłady mają VW (Poznań) i Opel (Gliwice). Choć lokalizacje fabryk nad Wisłą są wysoko cenione w świecie motoryzacji (fachowość i atrakcyjne koszty), w ostatnich latach przegraliśmy ze Słowacją i Węgrami w walce o nowe inwestycje Mercedesa i Hyundaia. Dumni możemy być za to z produkowanego w Mielcu ekskluzywnego roadstera – Leoparda.

Moto Euro 2012: panorama motoryzacji grupy A Foto: Auto Świat
Moto Euro 2012: panorama motoryzacji grupy A

Nieodłącznym elementem krajobrazu są jednak wytwarzane w najlepsze Wołgi i Łady – trwająca od 40 lat produkcja bazującego na Fiacie 124 modelu 2107 ma się zakończyć w tym roku. Jego następczyni – Granta – już zjeżdża z taśm w Togliatti. W Rosji powstają jednak też superauta, jak np. prezentowana na dole Marussia. Bogaci Rosjanie są jednymi z największych odbiorców luksusowych aut na świecie, które dzięki bogatym złożom ropy mogą też tanio tankować.