Wydawałoby się, że z roku na rok stan dróg w Polsce ulega poprawie. Okazuje się jednak, że choć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) sypie informacjami o nowych inwestycjach jak z rękawa, wciąż bez problemu można znaleźć w naszym kraju trasy, które są ledwie przejezdne (choć pokryte asfaltem!).

Mocnym kandydatem na uzyskanie tytułu najbardziej dziurawej drogi w Polsce jest kilkukilometrowy odcinek podkarpackiej części DW 865 łączący Futory z Dachnowem. Tylko spójrzcie na poniższe nagranie! Skojarzenie z serem szwajcarskim nasuwa się samo, bo miejscami jezdnia ma więcej dziur niż asfaltu. Zwalniać do naprawdę małych prędkości muszą tu nawet ciężarówki. Zabralibyście tam swój samochód?

Wpadłem w dziurę i uszkodziłem auto. Co dalej?

Nawierzchnia DW 865 jest tak podziurawiona, że nie da się nie zauważyć niebezpieczeństwa czyhającego na zawieszenie, felgi i opony. Nie wszędzie jednak sytuacja jest tak oczywista – wystarczy chwila nieuwagi, nieco za duża prędkość i szkoda komunikacyjna gotowa. Co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie?

1. Zatrzymaj się i zrób zdjęcie

Zrób zdjęcia i dołącz je do dokumentacji, którą skompletujesz. Jeśli nie jedziesz sam, spisz zeznania pasażerów, którzy z tobą podróżowali, lub innych osób, które były świadkami zdarzenia.

2. Zawiadom policję lub straż miejską

Poproś funkcjonariuszy o przyjazd na miejsce zdarzenia w celu sporządzenia notatki policyjnej wraz z opisem uszkodzeń auta. To ważny element dokumentacji pozwalającej ubiegać się o odszkodowanie.

3. Sprawdź, kto jest zarządcą drogi

W tym celu skontaktuj się z urzędem gminy, powiatu lub województwa i dowiedz się, kto odpowiada za ten odcinek drogi. Jeśli zarządcą nie jest żadna z tych instytucji, może być nim GDDKiA. Najczęściej właściciel posiada polisę OC, która umożliwi wypłatę odszkodowania.

Uszkodziłeś auto na dziurze? Przysługuje ci odszkodowanie Foto: O de R / Shutterstock
Uszkodziłeś auto na dziurze? Przysługuje ci odszkodowanie

4. Złóż roszczenie z tytułu uszkodzenia auta

Wypełnij stosowny formularz wskazany przez zarządcę drogi. Z reguły wzory takich formularzy można znaleźć na stronach internetowych urzędów. Do dokumentacji dołącz wszystkie materiały, które udało ci się zebrać (zdjęcia, notatkę policyjną oraz zeznania świadków) i złóż ją u zarządcy drogi.

Ważne: przed naprawą nie musisz czekać na decyzję zarządcy. Jeśli dokonałeś jej przed złożeniem roszczenia, załącz do dokumentacji również kopię kosztorysów naprawy i paragonów w celu udokumentowania poniesionych kosztów.

5. Zabezpiecz prawa regresowe

Decyzja o likwidacji szkody z wykupionej polisy AC nie musi oznaczać utraty zniżek. Aby tego uniknąć, należy zgromadzić jak największą ilość dowodów pozwalających stwierdzić, że do szkody doszło na skutek złego stanu drogi. W celu przywrócenia zniżek za bezszkodową jazdę konieczne będzie przeprowadzenie postępowania regresowego.

Galeria najbardziej dziurawych dróg w Polsce

Nagranie opublikowane na kanale ZLUBACZOWA.PL TV na YouTube, na które natrafiliśmy, natchnęło nas do zaproponowania wam wspólnej akcji. Zróbmy galerię najbardziej dziurawych dróg w Polsce! Jeśli macie własne zdjęcia, wyślijcie nam je w wiadomości na Facebooku wraz z lokalizacją. Zobaczymy, które polskie drogi są największym postrachem kierowców.