Pandemia porządnie powywracała układ sił wśród producentów aut i mocno okroiła ich zysk. Jednak na całej sytuacji zyskują dilerzy aut używanych. Jedna z większych grup w tej branży, Aures Holdings, która sprzedaje auta używane w Polsce, Czechach i na Słowacji, odnotowała rekordowy rok. W samej Polsce w komisach AAA Auto podpisano ponad 20 tys. umów sprzedaży.

A jakie auta cieszyły się największym wzięciem? Okazuje się, że najpopularniejszym autem w 2021 r. był Opel Astra, zaraz za nim znalazł się Ford Focus, a trzecie miejsce należało do Opla Insignii. Z kolei biorąc pod uwagę wszystkie trzy rynki, gdzie sprzedano łącznie ponad 86 tys. aut, najpopularniejszym modelem była Skoda Octavia, która stała się najlepiej sprzedającym się samochodem w Czechach i na Słowacji.

Najpopularniejsze auta używane w 2021 r. w poszczególnych krajach:

Miejsce Polska Czechy Słowacja
1 Opel Astra Škoda Octavia Škoda Octavia
2 Ford Focus Škoda Fabia Škoda Fabia
3 Opel Insignia Volkswagen Passat Volkswagen Passat
4 Škoda Octavia Škoda Superb Škoda Superb
5 Volkswagen Passat Volkswagen Golf Kia Ceed
6 Skoda Fabia Hyundai i30 Kia Sportage
7 Volkswagen Golf Ford Focus Volkswagen Golf
8 Kia Sportage Ford Mondeo Opel Astra
9 Renault Megane Škoda Rapid Hyundai i30
10 Dacia Duster Kia Ceed Ford Focus

Ciekawie wypada także zestawienie aut pod względem rodzaju napędów. W 2021 r. klienci AAA Auto wyraźnie chętniej wybierali auta z silnikami benzynowymi. W Polsce stanowiły one aż 67 proc. sprzedaży, w Czechach - 51 proc. sprzedaży, a na Słowacji klienci woleli jednak silniki Diesla, które stanowiły 52 proc. sprzedaży. Z drugiej strony Czesi i Słowacy są bardziej przekonani do skrzyń automatycznych – ponad jedna czwarta sprzedanych aut miała takie przekładnie. W Polsce auto z "automatem" wybierało zaledwie 17 proc. klientów.

Dane AAA Auto nie wyszczególniają roczników wskazanych modeli, więc w galerii prezentujemy naszym zdaniem najciekawsze ich generacje.