• Nawet nieduże zwierzę w stresie może być naprawdę groźne — w żadnym wypadku nie starajmy się wchodzić z nimi w interakcje, tylko poczekajmy aż opuści jezdnię
  • Pamiętajmy, że jeśli pies, lub inne zwierze zerwało się ze smyczy w sylwestra, to oznacza, że jest w ciężkim stresie i wymaga pomocy. Dlatego jeśli pies ma obrożę i nie ucieka, to nie zostawiajmy go na "pastwę losu"
  • W sylwestra należy szczególnie uważać podczas spacerów z psami i koniecznie używać smyczy. Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy ktoś odpali petardę lub urządzi pokaz fajerwerków
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Spotkanie z wystraszonym dzikim zwierzęciem. Co robić?

Jeżeli spotkamy wystraszone dzikie zwierzęta, to w żadnym wypadku nie starajmy się wchodzić z nimi w interakcje – nawet nieduże zwierzę w stresie może być naprawdę groźne. Jeżeli takie zwierzęta blokują drogę, to należy zatrzymać się, poinformować o zagrożeniu innych uczestników ruchu światłami awaryjnymi i poczekać, aż opuszczą pas jezdni. Jeśli to konieczne, to należy wezwać służby. W przypadku gdy dojdzie kolizji z udziałem zwierzęcia, należy wezwać policję lub straż miejską bądź gminną. Nie wolno zabrać zabitego dzika czy sarny – to przestępstwo! Samodzielne udzielanie pomocy zwierzętom jest bardzo niebezpieczne. Jeśli zależy nam na tym, żeby ranne zwierzę zostało uratowane, a nie po prostu dobite, warto poszukać kontaktu do lokalnych organizacji zajmujących się ochroną zwierząt – w sieci można znaleźć namiary na pogotowia dla dzikich zwierząt. Wskazówki dotyczące zasad udzielania pomocy dzikim zwierzętom można znaleźć m.in. na stronach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (www.gdos.gov.pl).

Dalszy ciąg tekstu pod podcastem:

Spotkanie z wystraszonym zwierzęciem domowym. Co robić?

W tym przypadku sugerujemy pomóc zwierzakowi najlepiej jak to możliwe. Jeśli pies ma obrożę i nie ucieka, to nie zostawiajmy go na "pastwę losu". Pamiętajmy, że jeśli pies, lub inne zwierze zerwało się ze smyczy w sylwestra, to oznacza, że jest w ciężkim stresie i wymaga pomocy. Nalegamy, żeby zabrać je ze sobą i zawieźć do właściciela, lub jeśli nie ma danych teleadresowych, to do lecznicy lub schroniska. Przygotowaliśmy obszerny poradnik o tym, jak wozić czworonogi, ale to rady dla osób regularnie wożących zwierzęta. W przypadku nieplanowanego spotkania z czworonogiem zwykle trzeba improwizować i po prostu zabrać psa do kabiny. Jeśli możemy udostępnić mu koc, z pewnością nie odmówi. Pod żadnym pozorem nie zamykajmy zwierzaka w bagażniku, który nie jest zintegrowany z kabiną pasażerską i nie ma okien. Jeśli zabranie psa nie jest możliwe, to wezwijmy służby i poczekajmy na ich przyjazd.

Ford przedstawił prototyp budy dla psa, która wykorzystuje technologię noise-cancellingu do wygłuszania fajerwerków Foto: Ford
Ford przedstawił prototyp budy dla psa, która wykorzystuje technologię noise-cancellingu do wygłuszania fajerwerków

Jak pomóc psom przetrwać sylwestra?

Spacery w sylwestra i Nowy Rok

Należy szczególnie uważać podczas spacerów i koniecznie używać smyczy. Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy ktoś odpali petardę lub urządzi pokaz fajerwerków. Pamiętajmy, że nawet jeśli pies nie przejmował się wybuchami we wcześniejszych latach, to może zrobić to teraz — nie ryzykujmy. W przypadku psów, które źle znoszą petardy i wybuchy, należy upewnić się, że adresatka jest przy obroży i nie wychodzić na spacery późnym wieczorem, kiedy nasilenie wystrzałów jest największe.

Jak przygotować mieszkanie i zwierzę?

Specjaliści sugerują, żeby zamknąć okna, zasłonić rolety, zasłony, czy żaluzje i włączyć spokojną muzykę. Pies doskonale wyczuwa nastrój, więc należy zachować spokój. Nie należy podawać psom leków bez konsultacji z weterynarzem. Pamiętajmy też, że niektóre leki blokują jedynie to jak psy okazują emocje, ale nadal je czują. Jeśli pies jest w ogromnym stresie, a wiemy, że lubi jeździć samochodem, to można zabrać go na wycieczkę. Ilość świateł w kabinie i szumy jadącego pojazdu powinny zdecydowanie pomóc psiakowi zapomnieć o stresie.

Spędzanie sylwestra z psem

Jeśli pies, który jest przestraszony i sam będzie chciał się wtulić, to nie należy mu odmawiać. Czworonoga powinno się przytulić, pogłaskać i mówić do niego spokojnym głosem. Ale jeśli pies skryje się w swojej kryjówce w domu, to nie wolno wyciągać go na siłę, ani przytulać. Można jedynie usiąść w pobliżu, żeby zwierzę czuło bliskość. Przytulanie psa w sytuacji, kiedy jest zestresowany, ma odwrotny skutek niż przytulanie człowieka. Dla psa jest to niczym kneblowanie i w sytuacji stresowej jedynie potęguje złe emocje. Bardzo ważny jest również ton głosu — do psa należy mówić spokojnie, nie krzyczeć i nie podnosić głosu.

Psy mieszkające na zewnątrz

Jeśli wiesz, że pies boi się wystrzałów, warto zaprosić go na tę noc do domu lub przynajmniej do garażu. Przy okazji należy upewnić się, że w ogrodzeniu nie ma dziur, ani czy pies wcześniej nie zrobił jakiegoś podkopu pod siatką.

Chip oraz adresatka

Chip to najlepsze zabezpieczenie w przypadku zagubienia lub ucieczki. Znajdujący się pod skórą identyfikator można zakodować i rozkodować u weterynarza przypisując do niego dane teleadresowe właściciela. Kolejną ważną rzeczą jest adresatka, którą przyczepia się do obroży. Jeśli zwierze zerwie się ze smyczy, a adresatka będzie przy obroży, to jest duże prawdopodobieństwo, że znalazca powiadomi właściciela.

Ładowanie formularza...