• Do 12 lutego KGP czeka na oferty w przetargu na sprzęt do kontroli ruchu drogowego, czyli laserowe mierniki prędkości
  • Nowe mierniki powinny nagrywać filmy lub robić zdjęcia i posłużą nie tylko do pomiaru prędkości, ale i innych wykroczeń takich jak przekroczenie ciągłej linii czy przejazd na czerwonym świetle
  • Do końca czerwca powinny trafić do policji nowe elektroniczne analizatory narkotykowe. Mają służyć do wykrywania takich związków jak m.in.: opioidy, amfetamina (i analogi), kokaina

Komenda Główna Policji (KGP) dalej inwestuje w nowy sprzęt. Po imponujących zeszłorocznych zakupach (policyjną flotę powiększono m.in. trzy śmigłowce i ponad 1,2 tys. nowych aut) pora na kolejne inwestycje. W ramach dwóch osobnych przetargów policjanci szukają nowych laserowych mierników prędkości oraz elektronicznych testerów narkotykowych.

"Laserowa suszarka" - pomiar prędkości do min. 220 km/h

Do 12 lutego KGP czeka na oferty w przetargu na sprzęt do kontroli ruchu drogowego. W planach jest zakup 300 laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu w ramach zamówienia podstawowego oraz kolejne 50 sztuk w ramach zakupu opcjonalnego. Nowe mierniki powinny być przystosowane do robienia zdjęć lub kręcenia filmów, by w pełni udokumentować popełnione wykroczenie (nie tylko prędkość, ale i przekroczenie ciągłej linii czy przejazd na czerwonym świetle).

Na wyposażeniu nie powinno zabraknąć kolorowego ekranu, funkcji geolokalizacji, odtwarzacza filmów wideo, celownika optycznego, sporej pamięci (lub czytnik kart o pojemności min. 32 GB) czy funkcji pracy w trybie nocnym. Wbudowane akumulatory (lub zestaw) powinny zaś wystarczyć na co najmniej 15 godzin pracy.

Określono także inne parametry. Wśród nich m.in. zakres mierzonej prędkości. Dopuszczalne minimum to zakres 30-220 km/h. Zasięg pomiaru nie powinien być zaś krótszy niż 1200 m, a kontrola przy użyciu miernika powinna być możliwa nie tylko podczas największych upałów (nawet do +50 st. C), ale także w zimowych warunkach (od -20 st. C).

Tester: amfetamina, kokaina i opioidy

Zwycięzca przetargu nie będzie mieć wiele czasu na dostawę. Sprzęt powinien trafić do jednostek nie później niż do dnia 30 czerwca 2021 r. (nie wcześniej niż 4 maja). W tym samym czasie powinny być również dostarczone nowe elektroniczne testery narkotykowe (oferty można zgłaszać do 4 lutego 2021 r.).

Policja poszukuje aż 350 nowych mobilnych urządzeń (300 jako zamówienie podstawowe i 50 jako opcja) do badania śliny, by wykryć „środki działające podobnie do alkoholu”. Testery powinny wykrywać obecność takich związków jak opioidy, amfetamina (i analogi), kokaina, tetrahydrokanabinole oraz benzodiazepiny.