Auto Świat Wiadomości Aktualności Nowe laserowe mierniki prędkości i testery narkotykowe dla policji

Nowe laserowe mierniki prędkości i testery narkotykowe dla policji

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Po nowych radiowozach, umundurowaniu i amunicji pora na kolejne policyjne zakupy, z których przede wszystkim skorzysta drogówka. Komenda Główna Policji prowadzi przetargi na 350 laserowych mierników prędkości oraz 350 elektronicznych analizatorów narkotykowych. Nowy sprzęt powinien trafić do jednostek już za kilka miesięcy.

Laserowy miernik prędkości z rejestracją obrazu
Policja.pl
Laserowy miernik prędkości z rejestracją obrazu
  • Do 12 lutego KGP czeka na oferty w przetargu na sprzęt do kontroli ruchu drogowego, czyli laserowe mierniki prędkości
  • Nowe mierniki powinny nagrywać filmy lub robić zdjęcia i posłużą nie tylko do pomiaru prędkości, ale i innych wykroczeń takich jak przekroczenie ciągłej linii czy przejazd na czerwonym świetle
  • Do końca czerwca powinny trafić do policji nowe elektroniczne analizatory narkotykowe. Mają służyć do wykrywania takich związków jak m.in.: opioidy, amfetamina (i analogi), kokaina

Komenda Główna Policji (KGP) dalej inwestuje w nowy sprzęt. Po imponujących zeszłorocznych zakupach (policyjną flotę powiększono m.in. trzy śmigłowce i ponad 1,2 tys. nowych aut) pora na kolejne inwestycje. W ramach dwóch osobnych przetargów policjanci szukają nowych laserowych mierników prędkości oraz elektronicznych testerów narkotykowych.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

"Laserowa suszarka" - pomiar prędkości do min. 220 km/h

Do 12 lutego KGP czeka na oferty w przetargu na sprzęt do kontroli ruchu drogowego. W planach jest zakup 300 laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu w ramach zamówienia podstawowego oraz kolejne 50 sztuk w ramach zakupu opcjonalnego. Nowe mierniki powinny być przystosowane do robienia zdjęć lub kręcenia filmów, by w pełni udokumentować popełnione wykroczenie (nie tylko prędkość, ale i przekroczenie ciągłej linii czy przejazd na czerwonym świetle).

Przeczytaj też:

Na wyposażeniu nie powinno zabraknąć kolorowego ekranu, funkcji geolokalizacji, odtwarzacza filmów wideo, celownika optycznego, sporej pamięci (lub czytnik kart o pojemności min. 32 GB) czy funkcji pracy w trybie nocnym. Wbudowane akumulatory (lub zestaw) powinny zaś wystarczyć na co najmniej 15 godzin pracy.

Określono także inne parametry. Wśród nich m.in. zakres mierzonej prędkości. Dopuszczalne minimum to zakres 30-220 km/h. Zasięg pomiaru nie powinien być zaś krótszy niż 1200 m, a kontrola przy użyciu miernika powinna być możliwa nie tylko podczas największych upałów (nawet do +50 st. C), ale także w zimowych warunkach (od -20 st. C).

Tester: amfetamina, kokaina i opioidy

Zwycięzca przetargu nie będzie mieć wiele czasu na dostawę. Sprzęt powinien trafić do jednostek nie później niż do dnia 30 czerwca 2021 r. (nie wcześniej niż 4 maja). W tym samym czasie powinny być również dostarczone nowe elektroniczne testery narkotykowe (oferty można zgłaszać do 4 lutego 2021 r.).

Policja poszukuje aż 350 nowych mobilnych urządzeń (300 jako zamówienie podstawowe i 50 jako opcja) do badania śliny, by wykryć „środki działające podobnie do alkoholu”. Testery powinny wykrywać obecność takich związków jak opioidy, amfetamina (i analogi), kokaina, tetrahydrokanabinole oraz benzodiazepiny.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków