Nowy odcinek autostrady między Jędrzychowicami a miejscowością Krzywa, będzie patrolowany przez nowo utworzone, trzecie - liczące 19 funkcjonariuszy - ogniwo policji autostradowej w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Wyposażeni w wideorejestratory, alkomaty oraz narkotesty policjanci obejmą całodobowym nadzorem otwarty 14 sierpnia 2009 roku nowy odcinek autostrady. Polscy policjanci niczym słynni funkcjonariusze niemieckiej "autostradówki" z serialu "Alarm für Cobra 11" będą patrolować polski odcinek międzynarodowej trasy E4.

Ich broń to Volkswageny, Fordy, Ople, Skody, Kie, Saaby wyglądające, jak zwykłe auta, a pod maskami kryjące silniki o olbrzymiej mocy. Dodatkowo to, co niekiedy wyróżnia je spośród innych samochodów, to czasami widoczna dla innych kierowców tablica świetlna z napisem "Policja. Jedź za nami. Zatrzymaj się". Policyjnych wideorejestratorów jest w naszym kraju obecnie ponad 260. Można je spotkać na każdej z wojewódzkich dróg. Najwięcej radiowozów z wideorejestratorami, bo aż około 40 patroluje drogi mazowieckie. W pozostałych województwach jest ich od 10 do 20 aut. To skuteczna broń policjantów do walki z piratami drogowymi.

Dzięki tym nowoczesnym radiowozom wyposażonym w wideorejestratory policjanci bez trudu łapią łamiących przepisy drogowe. Sprzęt ten bardzo dokładnie mierzy prędkość i jednocześnie zapisuje obraz na dysku. Za pomocą tych urządzeń funkcjonariusze dokonują pomiaru w czasie jazdy. Dzięki temu mogą natychmiast doprowadzić do zatrzymania kierowcy zagrażającego bezpieczeństwu innych.

Przykłady z całego kraju pokazują, jak bardzo skuteczne są działania policjantów dysponujących widerorejestratorami. W kwietniu policjanci z Choszczna zatrzymali dzięki nowoczesnym radiowozom mężczyznę poruszającego się z prędkością 183 km/h przy ograniczeniu do 70 km/h. Dzięki dokładnemu pomiarowi kierujący został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych, a na jego kontro trafiło 21 punktów karnych, gdyż jednocześnie popełniał kolejne wykroczenia drogowe m.in. niedostosowanie się do znaku drogowego linia podwójna ciągła czy zakaz wyprzedzania. 29 lipca 2009 roku policjantów wydziału ruchu drogowego pełniących służbę na autostradzie nieoznakowanym radiowozem wyprzedził szybko jadący samochód marki BMW. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli rejestrację jego pirackiej jazdy na wideorejestratorze. W tym miejscu na autostradzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h. Kierowca BMW jechał z prędkością 213 km/h. Parę kilometrów dalej policjanci zatrzymali pirata. Kierujący samochodem 29-letni mieszkaniec Jawora został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych i 10 punktami karnymi. Tłumaczył policjantom, że jechał tak szybko, ponieważ mu się śpieszy.

Pirat drogowy Foto: KWP Szczecin
Pirat drogowy

Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu na drogach w całej Polsce. To właśnie w tym okresie wszelkie akcje prewencyjne i edukacyjne, a także zwiększone kontrole mają największe znaczenie. Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przeprowadza kontrole wycieczkowych autokarów. Ponadto wśród działań mundurowych znajdują się także m. in. akcje "bezpieczne weekendy" oraz działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów i motocyklistów.

Policyjne działania na drogach obejmują walkę z głównymi przyczynami wypadków: m. in. nadmierną prędkością czy nieprawidłowym wykonywaniem manewrów. Funkcjonariusze sprawdzają także trzeźwość kierowców, gdyż w dalszym ciągu zbyt wielu z nich wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu. Policjanci czuwają także nad bezpieczeństwem najmłodszych - kontrolują, czy dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach.

Zwiększenie liczby radiowozów z wideorejestratorami i rozmieszczenie patroli policyjnych w widocznych miejscach przynosi efekty. Kierowcy, widząc policjantów z radarem pistoletowym, zwalniają, jadą ostrożniej. Także coraz więcej kierujących ma świadomość, że jadący za nimi pojazd w kolorze czarnym, granatowym, srebrnym, grafitowym czy zielonym może być nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestrator. To dzięki tym metodom pomiaru prędkości maleje liczba wypadków drogowych, zmniejsza się ilość rannych i zabitych w wyniku wypadków osób.

Z ostatnich policyjnych statystyk obejmujących okres od stycznia do czerwca 2009 r. wynika, że wzmożone działania Policji, zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach, przynoszą efekt. W pierwszym półroczu br. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008 ilość wypadków drogowych spadła 14,13 proc., liczba osób zabitych spadła o 21,81 proc., a o 13,23 proc. rannych.

W ostatni weekend na polskich drogach doszło do 419 wypadków, w których zginęło 48 osób a 603 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1516 nietrzeźwych kierujących. Zadbajmy, by w ciągu tych najbliższych dni, każdy nasz wyjazd był przyjemnością, a nie walką o przetrwanie na drodze.