• Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami wprowadzona zostanie możliwość opłaty za przejazd państwową autostradą poprzez bezpłatną aplikację w smartfonie
  • Tradycyjne bilety autostradowe do nabycia m.in. na stacjach paliw pojawią się w grudniu 2021 r.
  • Już wkrótce na drogi wyjadą pierwsze radiowozy (planowana flota 102 aut) z kamerami do kontroli uiszczenia elektronicznej opłaty za przejazd
  • Płatności na prywatnych odcinkach autostrad A1, A2 i A4 w Polsce pozostaną bez zmian
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Jeszcze tylko kilka miesięcy pozostało do wygaszenia dotychczas używanego w Polsce popularnego systemu opłat viaTOLL. Już od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązywać zupełnie nowy system e-TOLL, który oznacza spore zmiany dla wszystkich kierujących, również samochodów osobowych.

e-TOLL - zapłacisz poprzez aplikację w telefonie

Już od czerwca 2021 r., planując podróż państwową autostradą, będzie można skorzystać z płatności elektronicznej. Rozliczenie przejazdu odbywać się będzie poprzez bezpłatną aplikację e-Toll PL dla telefonów z systemami Android i iOS (program pobierzemy ze sklepów Google Play i App Store).

Używając aplikacji trzeba jednak liczyć się z tym, że opłata zostanie naliczona na podstawie danych geolokalizacyjnych. To oznacza, że w telefonie powinna być włączona funkcja lokalizacji oraz transmisja danych. Informacje o naszej podróży zostaną wówczas przekazane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej.

e-TOLL - zwykły bilet dla tych, którzy cenią prywatność

Kilka miesięcy później, bo od 1 grudnia 2021 r., będzie dostępna kolejna opcja rozliczania przejazdu. Wówczas pojawi się nowy bilet autostradowy. Kupimy go na stacji benzynowej (lub w innych sklepach oraz online), podając numer rejestracyjny samochodu oraz odcinek drogi, którą zamierzamy jechać (nie ma przy znaczenia, czy jesteśmy właścicielami pojazdu, którego dotyczy opłata).

Rządzący przekonują, że to tradycyjne rozwiązanie powstało przede wszystkim z myślą o tych kierowcach, którzy wolną uniknąć korzystania z cyfrowych form rozliczania (przecież nie każdy musi mieć smartfona). Należy jednak pamiętać, że sam zakup to nie wszystko. Blankiet trzeba będzie oczywiście zachować na wypadek kontroli drogowej. A o taką z pewnością nie będzie trudno po rozstrzygnięciu przetargu na dużą flotę specjalnych radiowozów dla służb kontrolnych.

Już niebawem na drogach pojawi się ponad 100 radiowozów (tzw. Mobilne Jednostki Kontrolne) do automatycznej kontroli opłat za przejazd. Będą dostosowane do odczytywania tablic rejestracyjnych nawet podczas jazdy z prędkością do 250 km/h. Za niemal 120 mln zł Krajowa Administracja Skarbowa kupiła 70 aut dostawczych oraz 32 osobowe kombi, które zostaną wyposażone w dodatkowe zestawy kamer i monitoringu wizyjnego (dostarczy je firma Victronic Machine Vision Polska). Z pewnością trudno będzie je przeoczyć.