Auto Świat Wiadomości Aktualności Policja zatrzymuje mniej praw jazdy, ale "najgorsze miesiące przed nami"

Policja zatrzymuje mniej praw jazdy, ale "najgorsze miesiące przed nami"

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Wciąż nie brakuje kierowców, którzy tracą prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w obszarze zabudowanym. Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał, że we wrześniu policjanci zatrzymali ponad 2,3 tys. praw jazdy. To o ponad 1,5 tys. mniej niż rok temu.

Prawo jazdy - zdjęcie ilustracyjne
Prawo jazdy - zdjęcie ilustracyjneDarSzach / Shutterstock

Według informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji we wrześniu na polskich drogach doszło do 1844 wypadków, w których zginęły 142 osoby oraz 2052 zostało rannych.

"I choć dziennie średnia liczba ofiar śmiertelnych wynosi 4,7, to warto zauważyć, że te liczby są znacznie niższe niż w ubiegłych latach. W 2021 roku w tym samym czasie doszło do 2261 wypadków, w których zginęło 216 osób, a 2595 zostało rannych. Z kolei we wrześniu 2020 roku doszło do 2557 wypadków, w których zginęło 215 osób, a 2845 zostało rannych" — poinformował nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nowy taryfikator w policyjnych statystykach

Policjant przypomniał, że od 17 września zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Wyszczególniono w nim szereg wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. W życie weszły także przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Zmiany wynikają z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku.

"We wrześniu widzimy spadek wykroczeń dotyczących znaczonego przekraczania prędkości. W porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, gdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h zatrzymaliśmy 3859 kierowców, to w tym roku było ich 2313. To ponad 1,5 tys. mniej zatrzymanych praw jazdy" — zauważył policjant.

W rozmowie z PAP nadkom. Robert Opas podkreślił, że od początku października rozpoczęła się policyjna akcja "Świeć Przykładem", która ma przypomnieć pieszym, w tym seniorom, o konieczności korzystania z elementów odblaskowych. "Najtrudniejsze pod względem warunków drogowych miesiące roku wciąż przed nami. Poruszanie się w tym czasie po drodze wymaga zwiększonej uwagi" — zaznaczył.

Śmiertelne wypadki w Polsce

Jej brak bywa przyczyną śmiertelnych wypadków. W połowie września w Ludźmierzu (Małopolskie) 15-latek jadąc niedopuszczonym do ruchu, nieoświetlonym motocyklem, na nieoświetlonym odcinku drogi, nie posiadając elementów odblaskowych odzieży, zderzył się z prawidłowo wykonującym manewr wyprzedzania samochodem kierowanym przez 43-latka. W wyniku zderzenia kierujący motocyklem, pomimo udzielonej pomocy medycznej zmarł.

Pod koniec września na autostradzie A4, gdzie w nocy 21-latek jadąc dostawczym iveco, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i najechał na tył poprzedzającego go mazdy kierowanej przez 35-latka, a następnie uderzył w trzech strażaków OSP w Balicach zabezpieczających miejsce wypadku. W wyniku wypadku zmarł 38-letni strażak, a 38-letnia ochotniczka ranna trafiła do szpitala. Trzeci ze strażaków z urazem obojczyka po opatrzeniu medycznym został zwolniony do domu.

Również pod koniec września w miejscowości Luta (Świętokrzyskie) 26-latek jadąc Fiatem, w trakcie wyprzedzania potrącił jadącego w tym samym kierunku 60-letniego rowerzystę. W wyniku odniesionych obrażeń jadący rowerem zginął na miejscu.

Na początku października w Konarzewie (Wielkopolskie) na prostej drodze 47-latek jadący volkswagenem nie dostosował prędkości do panujących warunków, zjechał na wyłączony z powodu prac porządkowych pas jezdni, gdzie potrącił pracownika drogowego. 34-latek w wyniku odniesionych obrażeń, pomimo reanimacji zmarł na miejscu.

Autor: Bartłomiej Figaj

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków