- Kontrole na granicach Polski mają oficjalnie na celu wyeliminować nielegalną imigrację osób wyjeżdżających do Polski
- Aktualny plan zakłada przywrócenie kontroli na 30 dni, ale akcja może zostać wydłużona
- Policja ostrzega przed zatorami na drogach i radzi, jak się przygotować do przekroczenia granicy
Kontrole będą odbywać się na najbardziej uczęszczanych drogach i mają dotyczyć kierunku wjazdowego do Polski. Co nie znaczy, że wyjazd z Polski będzie odbywał się płynnie. Można się spodziewać, że Polacy będą kontrolować ruch zmierzający do Polski, natomiast ruch wyjazdowy z Polski, zwłaszcza na granicy z Niemcami, będzie kontrolowany przez Niemców.
Straż graniczna zapowiada, że kontrole będą realizowane przez funkcjonariusze straży Granicznej przy wsparciu żołnierzy WOT i Żandarmerii Wojskowej. Kontrola nie będą dotyczyć wszystkich pojazdów, będzie ta kontrola selektywna: oznacza to że będą typowane pojazdy do dokładniejszej kontroli – tłumaczył na konferencji prasowej komendant główny SG – Robert Bagan. Działania straży Granicznej będzie wspierać również policja.
Zwyczajowo do kontroli typowane są najczęściej pojazdy typu bus i furgon, a także inne auta, których pasażerowie nie są dobrze widoczni z zewnątrz.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPo co kontrole na granicach?
Cześć emigrantów z Białorusi pokonuje granicę z Litwą i z Litwy już bez przeszkód dostaje się do Polski, a następnie próbuje dotrzeć do Niemiec. W tym kontekście kontrole na granicy Polski i Litwy są jak najbardziej uzasadnione.
Jeśli chodzi o kontrolę ruchu z Niemiec do Polski, to cóż... nieco trudniej wytłumaczyć kontrole wjazdowe, najwyraźniej chodzi przede wszystkim o zaznaczenie obecności służb państwowych na granicach.
Policja przypomina: miejcie dokumenty
Warto pamiętać, że do kontroli ruchu drogowego obok policjantów uprawnieni są nie tylko policjanci i inspektorzy Inspekcji Ruchu Drogowego, lecz także m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej. Mają oni prawo do wydawania wiążących poleceń i sygnałów uczestnikom ruchu, w tym kierowcom.
Policja przypomina, aby mieć ze sobą dokumenty tożsamości (i inne wymagane dokumenty podróży):
Aby usprawnić przejazd pamiętajmy, aby posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości, planować podroż z wyprzedzeniem uwzględniając możliwe wydłużenie czasu przejazdu oraz monitorując natężenie ruchu, stosować się do poleceń funkcjonariuszy Straży Granicznej i innych służb.