Spółka Autostrada Wielkopolska poinformowała, że zakończyły się zasadnicze prace związane z rozbudową ponad 5-kilometrowego fragmentu między węzłami Poznań Komorniki – Poznań Luboń. Autostradowa obwodnica ma już tam wyasfaltowane po trzy pasy ruchu; teraz prace przeniosą się na wschodni fragment obwodnicy.

Od 22 lipca na odcinku Poznań Luboń - Poznań Krzesiny kierowcy poruszający się jezdnią południową, prowadzącą ze Świecka w stronę Warszawy, będą jeździć pasem awaryjnym. Natomiast na jezdni północnej dostępne będą trzy pasy ruchu, bez pasa awaryjnego: dwa w kierunku Świecka i jeden w kierunku Warszawy. Kierowcy jadący tym pasem w kierunku stolicy nie będą mieli możliwości zjechania z autostrady na węźle Poznań Krzesiny. Ten pas zalecany będzie dla wszystkich pojazdów – w tym ciężarowych - jadących tranzytem w kierunku Warszawy.

"Ten odcinek obwodnicy obsługuje ogromny ruch miejski oraz ruch z dróg ekspresowych S5 i S11. Rozbudowa tego odcinka to duże wyzwanie, do którego przygotowaliśmy się jeszcze na etapie planowania inwestycji" – powiedział kierownik projektu z Autostrady Wielkopolskiej Michał Pabich.

Na odcinku Poznań Komorniki – Poznań Luboń kierowcy pojadą dwoma pasami w obu kierunkach – zarówno na jezdni południowej (kierunek Warszawa), jak i północnej (kierunek Świecko). Do ich dyspozycji będzie też pas awaryjny. Na tym odcinku powstał już trzeci pas, jednak nie będzie on jeszcze udostępniony kierowcom.

Nadal toczą się prace pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Komorniki. Tu kierowcy pojadą dwoma pasami zarówno w kierunku Warszawy, jak i w kierunku Świecka, jednak bez pasa awaryjnego.

Prace na autostradowej obwodnicy Poznania rozpoczęły się w marcu. Na liczącym 16 km odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny wybudowany zostanie trzeci pas ruchu w każdym kierunku. Odcinek ten będzie miał zmodernizowaną nawierzchnię, przystosowaną do większego natężenia ruchu; wymienione zostaną bariery ochronne i całe oświetlenie.

Wzdłuż całej trasy powstaną nowe ekrany akustyczne, a istniejące będą rozbudowane. Ponadto, na odcinku liczącym 27 km pomiędzy Nagradowicami i Gołuskami stanie 10 tablic na bieżąco informujących kierowców o sytuacji na drodze. Inwestycja obejmuje też zamontowanie 1300 inteligentnych lamp ledowych, których moc oświetlenia będzie różna w zależności od natężenia ruchu na autostradzie.

Zakończenie inwestycji wraz z całą towarzyszącą jej infrastrukturą planowane jest na czerwiec 2020 roku.