Od 1 lipca w życie weszły przepisy legalizujące nowy, mniejszy wymiar tablic rejestracyjnych – czyli tak zwane tablice amerykańskie. Mniejsze tablice będą pasowały nie tylko do samochodów sprowadzanych z USA, ale także krajów azjatyckich, w tym m.in. Japonii. Do tej pory wszystkie auta miały ustandaryzowany rozmiar tablic – urzędnicy wydawali tablice rejestracyjne w dwóch wymiarach: 520 mm x 114 mm (tablica jednorzędowa) i 305 mm x 214 mm (tablica dwurzędowa).

Żadne z powyższych nie pasowały do aut z rynku amerykańskiego i azjatyckiego. W tym przypadku tablica musi mieć wymiary 305 mm x 155 mm. Z kolei dorabiane poza urzędem „blachy” w tym rozmiarze były uznawane przez policję za nielegalne.

Zasady te uległy zmianie. Tablice rejestracyjne w mniejszym rozmiarze i ze zmniejszoną czcionką będzie można już zamawiać w Wydziałach Komunikacji.

Resort infrastruktury pracuje też nad rozwiązaniami prawnymi, dzięki którym kierowcy nie będą musieli okazywać dowodów rejestracyjnych w czasie kontroli na drodze oraz nad możliwością zarejestrowania samochodu w miejscu jego zakupu, czyli np. w komisie samochodowym.