Zacznijmy od tego, o czym mówi wspomniany art. 97 Kodeksu wykroczeń.

To zapis bardzo ogólny, dlatego policjanci wystawiający wspomniane mandaty doprecyzowują grzywnę, powołując się na art. 66 Prawa o ruchu drogowym. Czytamy w nim, że:

Czyli za co konkretnie wystawiany jest mandat?

Mandat z art. 97 - za co tak naprawdę się go dostaje

W tym przypadku początkiem kłopotów kierowców jest zawsze nieodśnieżony samochód. Śnieg zalegający na aucie:

  • ogranicza widoczność, zwiększając ryzyko kolizji i wypadku;
  • zasłania światła i reflektory, sprawiając, że kierowca mniej widzi i jest mniej widoczny;
  • zasłania tablice rejestracyjne;
  • może spadać na auta jadące za nami, doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji (szczególnie, jeśli pod śniegiem znajduje się warstwa lodu).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Od czego zatem zależy wysokość mandatu, którego rozpiętość to prawie 3 tys. zł? Od skali przewinienia. Jeśli kierowca jedzie autem delikatnie zaśnieżonym, wówczas może się spodziewać kary w wysokości do kilkuset zł. Jeśli jednak jest zwolennikiem tzw. jazdy na czołgistę (odśnieża tylko niewielki fragment przedniej szyby) albo prowadzi ciężarówkę, z której dachu spadają bryły lodu, wówczas można spodziewać się najwyższego wymiaru kary. Nie bez znaczenia jest też postawa kierowcy - szczera skrucha to zawsze lepszy pomysł niż niepotrzebna dyskusja z policjantem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem

Jazda z drobnym "wizjerem" zamiast w pełni wyczyszczonej szyby grozi nie tylko wysokim mandatem, ale też poważnym wypadkiem Foto: ilmarinfoto / Shutterstock
Jazda z drobnym "wizjerem" zamiast w pełni wyczyszczonej szyby grozi nie tylko wysokim mandatem, ale też poważnym wypadkiem

Odśnieżanie auta a mandat

Zatem zanim wyruszymy w podróż, trzeba dokładnie odśnieżyć samochód. Warto jednak wiedzieć, że i podczas tej czynności grozi nam kara, jeśli robimy to w sposób nieprawidłowy. Oczywiście w tym przypadku znacznie trudniej o mandat, nawet jeśli policjant jest świadkiem popełnianego przez nas wykroczenia, ale warto wiedzieć, że takie zapisy znajdują się w taryfikatorze mandatów. Mowa o mandatach za:

  • pozostawienie auta z pracującym silnikiem podczas postoju na obszarze zabudowanym kosztuje 100 zł mandatu (czyli odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem)
  • oddalenie się przez kierującego od takiego pojazdu to dodatkowe 50 zł kary.
  • w pewnych przypadkach, jeśli auto pracując, powoduje dodatkowe uciążliwości (hałas, spaliny), kara może wynieść 300 zł.

Za co jeszcze można dostać mandat zimą? Pisaliśmy o tym w tym tekście: Za co można dostać mandat zimą.

Ładowanie formularza...