Pierwsza wodorowa stacja Orlenu zlokalizowana jest w Poznaniu na terenie stacji paliw Orlen przy ul. Warszawskiej 231. W jej pobliżu znajduje się pętla tramwajowa Miłostowo.
Pierwsza stacja wodorowa Orlenu w Polsce powstała w Poznaniu
Jak informuje koncern, obiekt działa przez całą dobę i jest dostępny publicznie. Korzystać z niego mogą - i będą - również miejskie autobusy. Stacja zasilać będzie flotę 25 autobusów należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu.
– Produkcja i dystrybucja paliw alternatywnych jest jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej Grupy ORLEN. Duży potencjał w wykorzystaniu wodoru dostrzegamy szczególnie w transporcie publicznym. Budowa stacji tankowania tego paliwa jest z jednej strony, odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie samorządów takich jak Poznań, który rozwija transport miejski w kierunku zeroemisyjności, a z drugiej ważnym elementem realizacji celów strategicznych Spółki. Wodór to bezpieczne, alternatywne źródło energii w transporcie, które wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla w miastach. W tym wypadku poprawi jakość życia mieszkańców stolicy Wielkopolski. W trakcie 15-letniej umowy dostarczymy do poznańskich autobusów 1,8 milionów kilogramów wodoru, co pozwoli uniknąć emisji 21 tysięcy ton CO2 – mówi Artur Osuchowski, Członek Zarządu ORLEN ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej.
Stacja wodorowa jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na paliwo całej floty autobusów miejskich
Na stacji znajdują się trzy dystrybutory. Dwa o ciśnieniu 350 bar do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych oraz dystrybutor, o ciśnieniu 700 bar, przeznaczony dla samochodów osobowych.
Wodór do stacji w Poznaniu dostarczany jest z instalacji wytwórczej Grupy Orlen we Włocławku. Stacja pozwala na zatankowanie w ciągu doby ponad jednej tony wodoru - ilości wystarczającej dla 34 autobusów miejskich.
Z 25 takich pojazdów od czerwca ubiegłego roku korzystają pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie, gdzie znajduje się pilotażowa stacja tankowania wodoru, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka.
Orlen informuje, że jeszcze w tym roku wodór zatankować będzie można na powstającej stacji w Katowicach. Następne stacje powstaną w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie.
Poznańska stacja jest częścią projektu Clean Cities, dofinansowanego ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF oraz krajowych z programu „Zielony transport publiczny”, natomiast następne powstaną w ramach II etapu projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland. Trzeci etap przewiduje powstanie 16 kolejnych stacji, a do 2030 roku Grupa Orlen planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji.