"Zdarzenia z udziałem pieszych niestety w dalszym ciągu mają miejsce i w swoich skutkach są najczęściej tragiczne. Wielu zdarzeń można by było uniknąć, gdyby osoba przechodząca przez jezdnię zachowała szczególną ostrożność i zadbała o swoje własne bezpieczeństwo. Piesi często zaabsorbowani swoimi telefonami komórkowymi nie zwracają uwagi na otaczający ich świat. A wystarczy tak niewiele +odłóż telefon i żyj+" — podkreśliła asp. Magdalena Gąsowska.

Wskazała, że kilka dni temu policjanci piaseczyńskiej drogówki na dwóch najczęściej uczęszczanych przejściach dla pieszych w Piasecznie przeprowadzili akcję "odłóż telefon i żyj". "W działaniach, przy współpracy z SRS Służba Ratownictwa Specjalistycznego, wykorzystany został dron. Dzięki temu nie tylko mieli możliwość obserwacji niepożądanych zachowań w rejonie przejść dla pieszych, ale również wydawania komunikatów +uwaga, tu policja — odłóż telefon+, +uwaga, tu policja — zejdź z roweru+" — wyjaśniła.

Wskazała, że polecenia wydawane z dronów wśród mieszkańców wzbudziły największe emocje. "Funkcjonariusze w ten właśnie sposób starali się uświadomić pieszym i rowerzystom, że na poziom bezpieczeństwa mają wpływają sami poprzez swoje zachowanie. Obserwacja drogi i tego co się na niej dzieje jest niezmiernie ważna i te zasady zostały w trakcie tych działań przypomniane" — przekazała.

Podała przy tym, że podczas akcji policjanci przeprowadzili 19 kontroli, podczas których wystawiono 15 mandatów — 10 dla rowerzystów oraz 5 dla pieszych. Dodatkowo policjanci pouczyli 4 osoby.

"Poprzez takie akcje policjanci chcą zwrócić uwagę na nasilający się problem +smartfonowych zoombie+ oraz przypomnieć rowerzystom, że na przejściach dla pieszych ich również obowiązują przepisy, których bezwzględnie należy przestrzegać" — dodała policjantka.