Jak przekazał rzecznik KWP w Gdańsku podinsp. Maciej Stęplewski, w środę ramach Roadpol Safety Days funkcjonariusze pomorskiej drogówki oraz inspektorzy transportu drogowego przeprowadzą działania kontrole na terenie całego województwa pomorskiego.

Ponadto, specjalne punkty, w tym ważenie pojazdów ciężarowych, zostaną przygotowane na węzłach komunikacyjnych przy autostradzie AmberOne.

"Kierujący mogą spodziewać się wzmożonych kontroli ukierunkowanych na zachowania przyczyniające się do tragicznych skutków wypadków drogowych, tj.: nadmierna prędkość, alkohol, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie" - wskazuje w komunikacie Stęplewski.

W dwóch punktach na Pomorzu: na terenie OSP w Żukowie oraz na MOP Kleszczewko (na autostradzie A1) w kierunku Łodzi, zostaną zorganizowane dwa punkty edukacji drogowej. W godz. od 10 do 14 kierowcy zatrzymujący się w punktach będą mogli wypróbować alkogogle oraz wziąć udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto na punktach będzie można sprawdzić swój czas reakcji za pomocą refleksomierza, a także płynność jazdy w teście Stewarda. Dla osób, które wezmą udział w akcji, przygotowano atrakcyjne nagrody związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Roadpol Safety Days to międzynarodowa akcja organizowana 21 września we wszystkich krajach europejskich. Jej celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczne zachowania na drodze. Działania koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego Roadpol i wspierane przez Komisję Europejską oraz Europejską Radę bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

autor: Piotr Mirowicz

pm/ jann/