Didier Leroy, Prezydent i CEO Toyota Motor Europe podkreślił znaczenie przemysłu Wielkiej Brytanii dla produkcji samochodów i silników Toyoty w Europie: “Toyota 20 lat temu wybrała Wielką Brytanię na miejsce swojego pierwszego ośrodka produkcyjnego w Europie i od tego czasu regularnie powiększa wielkość produkcji w tym kraju, dokonując kolejnych inwestycji i zwiększając zatrudnienie w swoich zakładach”.

„Nowy Auris jest kluczowym samochodem dla Toyoty w Europie, dzięki któremu planujemy zwiększyć nasz udział na rynku kompaktowych pojazdów rodzinnych. W swoim segmencie Auris będzie wyróżniał się trzema rodzajami napędu – benzynowym, Diesla, oraz pełnym napędem hybrydowym. Do 5-drzwiowego nadwozia typu hatchback wkrótce dołączy także przestronne kombi o nazwie Auris Touring Sports, dostępne również z trzema rodzajami napędu.”

„Nasze zakłady produkcyjne TMUK w Burnaston i Deeside niezmiennie wyróżniają się najwyższą jakością i wydajnością pracy, czyli kluczowymi elementami budowania przewagi Toyoty na konkurencyjnym rynku europejskim. Cieszymy się, że dzięki inwestycjom w przystosowanie zakładu do produkcji nowego Aurisa, zwiększamy zatrudnienie i tworzymy nowe miejsca pracy u naszych poddostawców.”

W związku z rozpoczęciem produkcji Aurisa, a wkrótce także Aurisa Touring Sports, Toyota zainwestowała w TMUK 185 milionów funtów (230 milionów Euro), oraz ok. 85 milionów funtów (105 milionów Euro) na rozwój łańcucha dostaw. Łącznie, od momentu rozpoczęcia działalności TMUK w 1992 roku, inwestycje koncernu w Wielkiej Brytanii przekroczyły 2.1 miliarda funtów (2.6 miliarda Euro). Projekt dostosowania zakładów do produkcji nowego modelu spowodował zwiększenie zatrudnienia o 800 nowych pracowników, którzy zostali przeszkoleni zgodnie z procedurami produkcyjnymi Toyoty.

Nowy Auris i Auris Touring Sports będą produkowane w Burnaston obok modelu Avensis. Od początku działalności TMUK, fabrykę opuściło 3.25 miliona samochodów. Zdecydowana większość produkcji brytyjskiej fabryki jest przeznaczona na potrzeby rynku europejskiego. Tak też będzie z produkcją nowego Aurisa i Aurisa Touring Sports.

Zakłady Toyoty w Burnaston będą opuszczały samochody ze wszystkimi trzema wersjami napędowymi (silniki benzynowe, Diesla, pełny napęd hybrydowy), natomiast same jednostki napędowe będą wytwarzane tak jak dotychczas, w innych fabrykach koncernu. Silniki Diesla 1.4 D-4D i 2.0 D-4D montowane w Toyocie Auris będą więc nadal pochodziły z zakładów Toyota Motor Industries Poland w Jelczu Laskowicach.

Ceny nowej Toyoty Auris w Polsce

Nowy Auris zadebiutuje w Polsce podczas premiery w dniach 11-13 stycznia 2013 roku. Początkowo kompaktowa Toyota będzie dostępna z 5-drzwiowym nadwoziem hatchback oraz silnikami benzynowymi i Diesla. W kolejnych miesiącach zadebiutuje wersja hybrydowa oraz nadwozie kombi o nazwie Touring Sports, dostępne z trzema rodzajami napędu.

Ceny nowej Toyoty Auris będą rozpoczynały się od 59 900 zł. Ze względu na kluczowe znaczenie modelu dla Toyoty na rynku polskim, po raz pierwszy cena nowej generacji została ustalona poniżej regularnej ceny obecnie oferowanego modelu (61 600 zł).

Nowa Toyota Auris - cennik:

Znamy już polskie ceny nowej Toyoty Auris Foto: Auto Świat
Znamy już polskie ceny nowej Toyoty Auris