Od kilku tygodni informujemy o problemach branży motoryzacyjnej z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa. Z tego powodu pozamykano już wiele fabryk, a kolejne zakłady wstrzymują lub ograniczają produkcję z powodu braku części, które wytwarzano w Chinach. Wszystko z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa.

Okazuje się, że wirus pokrzyżował także plany organizatorom zbliżającego się salonu samochodowego w Genewie. Dostaliśmy właśnie informację, że 90 edycja Genewa Motor Show zostanie odwołana. Oficjalnym powodem jest wprowadzenie zakazu organizowania imprez zbiorowych na terenie kraju. Szwajcarski federalny minister zdrowia, Heinz Alain Berset ogłosił dziś, że zabrania się organizowania wydarzeń z udziałem ponad 1 000 osób.

To historyczna decyzja

Pierwsza edycja Geneva Motor Show odbyła się w 1905 roku, a od 1924 stała się imprezą międzynarodową. Od tego czasu Geneva International Motor Show stała się jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych pokazów motoryzacyjnych w Europie i jest jedną z pięciu głównych imprez uznanych przez Międzynarodowa Organizacja Konstruktorów Samochodów.

Jak do tej pory salon genewski odwoływano tylko w okresie zawieruch wojennych. W tym roku zapadła zatem historyczna decyzja – po raz pierwszy powodem anulowania imprezy jest zagrożenie epidemiologiczne.

Warto wspomnieć, że producenci samochodów i dostawcy od kilku dni zaczęli już wycofywać pracowników z imprezy po tym, jak wirus zaczął rozprzestrzeniać się po Europie. Powodem podjęcia takiej decyzji był także wzrost potwierdzonych przypadków koronawirusa w samej Szwajcarii – do czwartku odnotowano już dziewięć przypadków zachorowań, a część mieszkańców trafiła pod kwarantannę.