Tak bezmyślne i bezczelne zachowanie rzadko się zdarza, mimo tego że leśnicy są przyzwyczajeni do regularnego sprzątania lasów z porzuconych tam śmieci. Jednak widok sterty opon wyrzuconych w leśnictwie Marianka nieopodal Lubska robi piorunujące wrażenie. Smutne, że takie rzeczy zdarzają się w kraju, który zaliczany jest już do grona państw wysokorozwiniętych.

Widok tego przejawu ludzkiej głupoty poruszył także samych leśników. Jeden z nich nagrał dość emocjonalny film – warto go obejrzeć do końca.

W stercie śmieci znajdują się głównie zużyte opony różnego typu: od dużych samochodów ciężarowych, samochodów osobowych oraz mniejszych pojazdów, m.in. urządzeń rolniczych. To jednak nie wszystko. Między oponami znajdują się także zużyta wełna mineralna, stara papa rozbiórkowa oraz folie. Jak wyjaśniają leśnicy, stan odpadów wskazuje na to, że zanim zostały podrzucone do lasu, musiały być składowane przez dłuższy czas (nawet przez kilka lat) w innym miejscu.

Leśnicy z zielonogórskiego Nadleśnictwa Lubsko apelują o pomoc w odnalezieniu sprawcy zaśmiecania lasu, a my do tego apelu się dołączamy. Tym bardziej, że tego typu chamskie i prostackie zachowania to nadal codzienność w naszych lasach. Wystarczy tylko wspomnieć, że Lasy Państwowe co roku wydają ok. 20 mln zł (!) na sprzątanie zarządzanych terenów.

Telefony, pod które można zgłaszać informację o leśnym śmieciarzu spod Lubska: do Straży Leśnej: 601 629 783, do biura Nadleśnictwa Lubsko: 68 372 04 00, do rzecznika Nadleśnictwa Lubsko: 607 133 384.

Co zrobić ze starymi oponami?

Wyrzucanie opon do lasu jest naprawdę bezsensowne, bo jest wiele legalnych sposobów na ich utylizację. Co więcej można to zrobić za darmo. Opony przyjmują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-i), zlokalizowane na terenach większości gmin. Nieodpłatnie przyjmowana jest tam większość odpadów z gospodarstw domowych, w tym opony pojazdów osobowych, motocykli czy rowerów. Trzeba tylko samodzielnie je dostarczyć w wyznaczonych godzinach. Jeśli mamy czas i miejsce, by przetrzymać zużyte opony, to dobrym pomysłem jest także skorzystanie z lokalnych zbiórek odpadów, organizowanych przez samorządy.

Jeśli chcemy pozbyć się większej ilości opon lub opon od pojazdów ciężarowych, to należy skorzystać z usług centrów utylizacji opon. Po spełnieniu wymaganych warunków, odbiór takich odpadów również będzie darmowy i poświadczony odpowiednim dokumentem.