Trybunał Konstytucyjny w swoim marcowym wyroku zarzucił, iż choć rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji daje uprawnienia strażnikom gminnym (miejskim) do kontrolowania ruchu drogowego m.in. przy użyciu fotoradarów i wystawiania mandatów, to jednak ustawa Prawo o ruchu drogowym o takich prawach nie wspomina.

I choć fotoradary, znajdujące się na wyposażeniu straży miejskich, nie trafiły do magazynów - na drogach pojawiły się mieszane patrole (policji i straży miejskiej) - to jednak straż miejska została pozbawiona oręża w postaci mandatów za np. szybką jazdę.

Teraz jest duża szansa, że to się zmieni. Sejm przegłosował już zmiany do ustawy, zgodnie z którymi również i straż gminna (miejska) będzie upoważniona do używania fotoradarów. Bardzo możliwe, iż zmieniona ustawa zacznie obowiązywać już od 1 lipca br.

Zgodnie z nowelizacją straż gminna (miejsca) uzyskała prawo do stosowania urządzeń (fotoradarów) pozwalających na samoczynne ujawnianie i rejestrowanie naruszeń różnych przepisów drogowych, nie tylko w zakresie dopuszczalnej prędkości, ale i np. przejeżdżania na czerwonym świetle czy też nieuprawnionego korzystania z pasa ruchu przeznaczonego dla autobusów.

Przepisy nie zezwalają jednak na zatrzymanie takiego pojazdu. Konieczne będzie ustalenie właściciela na podstawie zdjęć, wezwanie do zapłaty lub skierowanie wniosku do sądu. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne trafią do budżetów odpowiednich jednostek samorządów terytorialnych.

Poza wyżej wymienionymi uprawnieniami straż miejska będzie mogła również wystawiać mandaty za nieprawidłowe zaparkowanie samochodu, zatrzymać pojazd niedostosujący się do zakazu ruchu w obu kierunkach, a w trakcie kontroli sprawdzać dokumenty wymagane w związku z kierowaniem auta (np. prawo jazdy, dowód rejestracyjny). Również w przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, strażnicy będą zobowiązani uniemożliwić takiemu kierowcy dalszą jazdę aż do czasu przybycia policji.

Miejsce oraz czas dokonywania kontroli za pomocą fotoradarów straż gminna (miejska) będzie musiała uprzednio uzgodnić z właściwym miejscowo komendantem miejskim (powiatowym) lub rejonowym policji.