Dzień przywitał załogi pochmurną, ale suchą pogodą. Po wczorajszych przygodach na prologu Kajetana Kajetanowicza oraz Ariela Piotrowskiego na starcie stanęły już tylko 54 załogi. Przed nimi ponad 82, bardzo trudne, kilometry OS–owe, zlokalizowane nieopodal Krakowa. Baza rajdu mieściła się w Krakowie, ale rajdowa "karuzela" kręciła się miejscowości Dobczyce, gdzie usytuowano park serwisowy.

Pierwsza pętla

Tuż przed rozpoczęciem pierwszego odcinka specjalnego, kierowca samochodu organizatora pomyli trasę i wjechał w grupę kibiców. Pierwszy odcinek został odwołany i organizatorzy zarządzili wolny przejazd. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Drugi odcinek specjalny padł łupem gościa z Francji, Bryana Bouffiera, jadącego Peugeotem 207 S2000. Drugi czas uzyskał niespodziewanie Grzegorz Grzyb, jednak kara jaką otrzymał wczoraj na prologu sprawiła, że kierowca Suzuki Swift S1600 zajmuje po odcinku dopiero siódme miejsce. Wiceliderem, ze stratą 1,7 sekundy został Paweł Dytko . Trzecie miejsce przypadło Tomaszowi Kucharowi.

Wielkimi pechowcami tego odcinka okazali się Leszek Kuzaj oraz Maciej Lubiak. Obaj wypadli z trasy i w ten sposób pogrzebali swoje szanse na dobry wynik. Kuzaj uszkodzonym samochodem dotarł do mety ze stratą 7:26,8 sek., a Lubiak podjął decyzję o wycofaniu się z zawodów.

Trzeci odcinek specjalny, zamykający pierwszą pętlę, to ponowne zwycięstwo Bouffiera. Drugi czas uzyskalio bracia Michał i Grzegorz Bębenkowie, którzy ze stratą 25,9 sek. do lidera awansowali na siódmą pozycję w rajdzie. Trzecie miejsce na odcinku zajął Grzegorz Grzyb który odrabiając stratę wyprzedził Sebastiana Frycza i awansował na piąte miejsce.

Czołówka klasyfikacji po pierwszej pętli:1. Bryan Bouffier i Xavier Panseri 29:27,62. Paweł Dytko i Tomasz Dytko + 10,3 sek.3. Tomasz Kuchar i Jakub Gerber + 14,9

Druga pętla

Czwarty odcinek specjalny. Nastrefie serwisowej samochód Leszka Kuzaja został naprawiony i dzięki temu kierowca wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo OS – owe. Poprawił również pozycję w klasyfikacji generalnej o cztery pozycje (awans na 35 miejsce). Drugi na mecie zameldował się Tomasz Czopik, jadący Fiatem Punto S2000 (strata 2,5 sek.),a trzeci - Bryan Bouffier (strata 2,6 sek.).

Piąty odcinek specjalny. Tak jak w przypadku pierwszej pętli, odcinek Brzezowa – Zagrody wygrał Bryan Bouffier, umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Drudzy przyjechali bracia Bębenekowie ze stratą 2,4 sek., którzy awansowali na czwartą pozycję w rajdzie. Doskonała jazda Grzegorza Grzyba pozwoliła na zajęcie trzeciego miejsca na odcinku ze stratą 3,1 sek. Zawodnik Suzuki zajmuje trzecią lokatę w klasyfikacji generalnejze stratą 29,2 sek.

Ze względów bezpieczeństwa, ostatni szósty odcinek specjalny dzisiejszego dnia został odwołany z powodu ulewnego deszczu. Zespołu Sędziów Sportowych podjął taką decyzję gdyż większość zawodników miała wówczas założone opony typu slick.

Interesująca rywalizacja trwała podczas etapu w innych klasach, choć zawodnicy przejechali w sumie niewiele kilometrów OS-owych. Marcin Majcher i Daniel Leśniak (Honda Civic Type-R) zdecydowanie liderują w klasie A 7.

W A 6 za placami Grzyba jadą Marcin Mucha i Bartłomiej Boba (Suzuki Swift Super 1600).

Wśród kierowców w Citroenach C2 - R2, Radosław Typa rywalizuje udanie z Piotrem Maciejewskim.

W rajdowym Pucharze Peugeot nie jedzie Kamil Butruk, który opuścił drogę. Być może jednak zobaczymy go jutro, bowiem zamierza skorzystać z systemu Superally. Prowadzą bracia Marcin i Michał Dobrowolscy przed Michałem Streerem i Krzysztofem Janikiem, Przemysławem Zabrockim i Szymonem Gospodarczykiem, Tomaszem Dąbrowskim i Igorem Staszem.

Na wieczornym posiedzeniu Zespół Sędziów Sportowych podjął kolejną istotną decyzję - postanowił anulować kary dziesięciu sekund przyznane Grzegorzowi Grzybowi, Michałowi Bębenkowi i Sebastianowi Fryczowi. W tej sytuacji wszyscy trzej awansowali w klasyfikacji, zmniejszają jednocześnie swoja stratę do prowadzącego w rajdzie, Bryana Buffiera.

Nieoficjalne wyniki pierwszego etapu

MiejsceKierowca (Auto) Czas1. Bryan Bouffier iXavier Panseri 48.56,82. Grzegorz Grzyb iJoanna Madej49.13,03. Michał Bębenek iGrzegorz Bębenek49.15,34. Sebastian Frycz iJacek Rathe49.19,25. Paweł Dytko i TomaszDytko49.22,16. Tomasz Kuchar i JakubGerber49.25,97. Tomasz Czopik i ŁukaszWroński49.26,08. Zbigniew Gabryś iArtur Natkaniec49.34.59. Bartłomiej GrzybekiMichał Ranik49.54.910. Michał Sołowow iMaciej Baran50.02.4

Nieoficjalne wyniki w klasie A6

Nieoficjalne wyniki w klasie A7

Nieoficjalne wyniki w Rajdowym Pucharze Peugeot

MiejsceKierowca (Auto) Czas1.Marcin Dobrowolski i Michał Dobrowolski 55:49.12. Michał Streer i Krzysztof Janik56:37.23. Przemysław Zabrocki i Szymon Gospodarczyk57:42.5

Zapraszamy jutro na relację z drugiego etapu rajdu Subaru Poland Rally !