Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Tablice rejestracyjne będzie można zachować. Nadchodzi też koniec nalepek na szybę

Tablice rejestracyjne będzie można zachować. Nadchodzi też koniec nalepek na szybę

Autor Krzysztof Kaźmierczak
Krzysztof Kaźmierczak

Rejestrację będzie można zachować już nie tylko w obrębie tego samego powiatu. Od 31 stycznia 2022 r. będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu niezależnie od tego, czy numer odpowiada rejonowi, w którym pojazd jest od nowa zarejestrowany. To jednak niejedyne zmiany, bo w końcu znikną nalepki z przedniej szyby, a ponadto będzie można również czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy.

Tablice rejestracyjne
Tablice rejestracyjneŹródło: Shutterstock / daily_creativity

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od 31 stycznia 2022 r. będzie istniała możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba ponosić opłaty za najczęściej wydawane tablice samochodowe. Ponadto od 4 września 2022 r. nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną.

Zachowanie tablic rejestracyjnych
Zachowanie tablic rejestracyjnychŹródło: Ministerstwo Infrastruktury

Fanów aut "na czarnych blachach" musimy zmartwić, ponieważ możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie dotyczyła właśnie tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL. Natomiast możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego

W przypadku konieczności naprawy samochodu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Należy pamiętać, że będzie można to zrobić, nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Za okres, kiedy samochód jest wycofany z ruchu, nie trzeba opłacać obowiązkowego ubezpieczenie OC. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Te przepisy wejdą w życie od 31 stycznia 2022 r.

Nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało więcej zmian mających na celu uproszczenie procedury rejestracji pojazdów. Tym razem chodzi o zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą pieniądze, ale przede wszystkim skończy się skrobanie przedniej szyby po każdym zakupie używanego auta. Również wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, a właściciel może sprawdzić historię pojazdu on-line. Przepisy wejdą w życie od 4 września 2022 r.

Krzysztof Kaźmierczak
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków