– wszystko po to, by oszczędzić chociaż odrobinę paliwa. W Krakowie odbył się Toyota Economy Race 2016. Cel był jeden: spalić jak najmniej bez względu na okoliczności i zrządzenia losu. Do zmagań posłużyła najnowsza generacja Toyoty Prius.

Do zawodów stanęło 9 drużyn. Każda w identycznie przygotowanym samochodzie. Wszystkie Priusy zostały komisyjnie zatankowane, a wlewy do baków zaplombowane, aby wyeliminować jakąkolwiek możliwość oszustwa. Na mecie zbiorniki były ponownie tankowane, aby zmierzyć ilość zużytego paliwa. Rajd przygotowano zgodnie z wytycznymi FIA dla formuły Mistrzostw Świata w klasie "Alternative Energies". Pierwszy etap Toyota Economy Race obejmował 44 km i przebiegał w najmniej sprzyjających warunkach otoczenia, a mianowicie w samym centrum Krakowa i to w dodatku w godzinach popołudniowych.

Trzy, dwa, jeden i… wbrew temu, co docierało do uszu i oczu gapiów, ruszyliśmy. Start miał miejsce pod Galerią Karkowską. W przeciwieństwie do tradycyjnej rywalizacji skupiającej żądnych szybkości zawodników tutaj wszystko odbyło się bez ryku silników, pisku opon i palenia gumy, za to całkowicie bezgłośnie i do tego… z ledwie zauważalną prędkością.

Toyota Economy Race 2016
Toyota Economy Race 2016

Walka od samego początku była zacięta, niektórzy nie zważali nawet na grzejące słońce grzejące i rezygnowali z klimatyzacji oraz uchylenia szyby. Szpara w oknie może przecież popsuć właściwości aerodynamiczne samochodu i choćby minimalnie wpłynąć na zużycie paliwa. Każdy mililitr paliwa ma znaczenie, więc nie było żartów, staraliśmy się nie zważać na duchotę panującą w aucie.

Jak jeździć ekologicznie? Najlepiej łagodnie obchodzić się z pedałem gazu i dostosować prędkość do warunków na drodze. W miejskiej dżungli, gdzie w każdej chwili może wydarzyć się coś niespodziewanego, nie jest to łatwe.

Toyota Economy Race 2016
Toyota Economy Race 2016

Musimy przewidywać czy światło pozostanie zielone, czy zaraz się zmieni, a także czy na przejście zaraz wkroczą piesi i zmuszą nas do hamowania. Każde zatrzymanie i ponowne ruszenie z miejsca wiąże się ze stratą. Warto jechać z niedużą prędkością, płynnie i patrzeć w dal. Najlepszy wynik na odcinku miejskim to 2,970 l/100 km.

Podczas rajdu nie obyło się bez wjazdów na żółtym, ignorowaniu pieszych zamierzających wkroczyć na pasy i nagminnego blokowania lewego pasa. Litości nie miał nawet kierowca autobusu, który przejeżdżając obok naszego samochodu, ostentacyjnie użył klaksonu, demonstrując swoje niezadowolenie ze zbyt ślamazarnej jazdy.

Toyota Economy Race 2016
Toyota Economy Race 2016

Początkowo trudno się przestawić na inny styl prowadzenia samochodu i kierowca trochę dziwnie się czuje, gdy jest zmuszony do zwolnienia, gdy nawet nie zbliża się do granicy dozwolonej prędkości, a dystans do następnego pojazdu jest ogromny. Chęć wygranej mimo wszystko cofał stopę z pedału gazu.

Toyota Prius, która posłużyła do zmagań, jest modelem hybrydowym. Jej napęd pochodzi od 4-cylindrowej jednostki benzynowej o pojemności 1,8 litra generującej 98 KM mocy oraz 142 Nm momentu obrotowego, którą powiązano z motorem elektrycznym generującym 72 KM mocy. Maksymalna łączna moc układu wynosi w pojeździe 122 KM.

W samochodzie do wyboru jest kilka trybów jazdy Normal, Power i Eco. W przypadku tego rajdu w grę wchodził oczywiście tylko ten ostatni, chociaż organizatorzy zaznaczyli, że pomiędzy Normal i Eco nie ma wielkiej różnicy.

Toyota Economy Race 2016
Toyota Economy Race 2016

Stan zużycia paliwa, czas oraz wykorzystania do jazdy silnika elektrycznego, na bieżąco można było śledzić na podłużnym ekranie umiejscowionym na desce rozdzielczej. W naszych "rajdowych" Priusach znajdował się również wyświetlacz na szybie na wprost wzroku kierowcy cały czas informujący czy jedziemy w stylu eco.

Druga część rajdu była nieco przyjemniejsza, gdyż opuściliśmy zatłoczone miasto i poruszaliśmy się po malowniczych małopolskich drogach w okolicach Wieliczki i Dobczyc z małą przerwą w dworku w Sierakowie. Na koniec nastąpiło uroczyste przecięcie zabezpieczeń wlewów paliwa i ostatnie komisyjne tankowanie.

Toyota Economy Race 2016
Toyota Economy Race 2016

Jakie spalanie udało się uzyskać? Na łączną długość trasy prawie 200 km najlepszym wynikiem było średnie zużycie 2,807 l/100 km. Nasza drużyna spalając 3,002 l/100 km, zajęła trzecie miejsce. Nad imprezą czuwała Akademia Jazdy Toyota, a komandorem rajdu był mistrz świata klasyfikacji generalnej AEC FIA 2015 – Artur Prusak.

Jazda samochodem potrafi zmęczyć, ale ekologiczna jazda to mordęga. Aby oszczędzać paliwo koniecznie trzeba mieć sporo cierpliwości i przede wszystkim należy zarezerwować dużo czasu na pokonanie wyznaczonego dystansu.