Auto Świat Wiadomości Aktualności Ukraina sięga po zdobyczny wojskowy sprzęt rosyjski. Naprawiony zapewne trafi na front

Ukraina sięga po zdobyczny wojskowy sprzęt rosyjski. Naprawiony zapewne trafi na front

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Armia ukraińska naprawia i wykorzystuje ponownie rosyjski sprzęt wojskowy. Zdobyte, jak i porzucone pojazdy armii rosyjskiej mogą trafić do jednostek po szybkiej naprawie nie tylko w wojskowych warsztatach, ale także w zakładach ukraińskiego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom.

Rosyjski sprzęt wojskowy
Zobacz galerię (5)
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy / Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Rosyjski sprzęt wojskowy
  • Ukraiński koncern zbrojeniowy informuje, że na co dzień trwa naprawa i remont pojazdów opancerzonych oraz innego uzbrojenia
  • W ręce ukraińskich żołnierzy trafia m.in. stary poradziecki sprzęt. To różne wersje transporterów opancerzonych BRDM i czołgi z rodziny T72 i T80 oraz wyrzutnie BM-21 Grad
  • Ukraińska armia przejęła także najnowocześniejsze ciężkie zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1 na podwoziu Kamaz oraz lekkie opancerzone pojazdy GAZ Tigr
  • Atak Rosji na Ukrainę. Tutaj znajdziesz najnowsze informacje

W trakcie konfliktów zbrojnych korzystanie ze sprzętu wroga nie jest niczym nadzwyczajnym. Naturalnie najłatwiej jest w przypadku amunicji czy broni, którą można od razu wykorzystać na polu walki. Trudniej jest, gdy trzeba sięgnąć po uszkodzony czy porzucony pojazd wojskowy. Zwykle wymaga napraw, modyfikacji zestawu łączności i odpowiedniego oznakowania, by uniknąć bratobójczych walk. Nie inaczej jest u naszych wschodnich sąsiadów.

Według oficjalnych ukraińskich danych, straty rosyjskiej armii to już ponad 1 tys. wozów opancerzonych, ponad 300 czołgów, kilkadziesiąt wyrzutni rakiet, a także ok. 480 różnych pojazdów wojskowych (trudno ocenić jak dalece dane przeszacowano). Część z nich jest w takim stanie, że po modyfikacjach i naprawach może dalej służyć żołnierzom. Stąd doniesienia m.in. ukraińskiego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom o pracach remontowych. W mediach społecznościowych nie brak zaś zdjęć przejętego rosyjskiego uzbrojenia.

W ręce ukraińskich żołnierzy trafia nie tylko stary poradziecki sprzęt (choćby różne wersje transporterów opancerzonych BRDM i czołgi z rodziny T72 i T80 oraz charakterystyczne wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad), ale także nowe konstrukcje. Wśród nich są m.in. najnowsze lekkie samochody opancerzone GAZ Tigr-M dla oddziałów rozpoznawczych czy ciężkie zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1.

Pancyr-S1 na podwoziu Kamaza to nic innego jak zestaw ochrony przed atakiem naziemnym i powietrznym (zwalcza cele na wysokości nawet 15 km). W teorii zatem powinien chronić kolumny transportowe czy infrastrukturę m.in. przed atakiem dronów, czy rakiet. Według serwisu Defence24.pl skuteczność Pancyrów jest jednak dość dyskusyjna, m.in. po doświadczeniach z walki w Górskim Karabachu, Libii oraz Syrii.

W Syrii oraz podczas aneksji Krymu używano także najnowszych opancerzonych samochodów z rodziny GAZ Tigr (wersja Tigr-M to jedna z najmłodszych odmian). Wbrew pozorom lekkie pojazdy opancerzone Tigr służą nie tylko w wojsku, ale w siłach policyjnych. W jednostkach rosyjskich zazwyczaj wykorzystywane są dla celów zwiadowczych. I to zwykle one widoczne są na zdjęciach zniszczonych czy unieszkodliwionych rosyjskich kolumn wojskowych. Tigr zaliczył także incydent z amerykańskim pojazdem opancerzonym, co udokumentowano na poniższym filmie.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków