Czyli Polaku, płacz i płać! A chuligani? Złodzieje? Łapówkarze? Aferzyści? Po staremu. Kodeks karny nie będzie zmieniany. Dziś w Fakcie nowy taryfikator mandatów według propozycji resortu spraw wewnętrznych.

Przy okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wiceszef MSW Marcin Jabłoński opowiedział się zdecydowanie za tym, by podnieść tzw. kwotę bazową - na podstawie której wyliczana jest wysokość grzywien za wykroczenia drogowe. - Chodzi bardziej o mandaty wystawiane za szczególnie rażące naruszenia zasad ruchu drogowego - tłumaczył wiceminister.

Tyle że w ten sposób MSW, policja i Ministerstwo Transportu uderzą nie tylko w prawdziwych piratów, którzy świadomie narażają życie innych. Ale i w zwykłych kierowców, którzy często dostają mandat przez zwykłe roztargnienie, np. za niewłączenie świateł mijania w słoneczny dzień zimowy czy nie do końca przemyślane oznaczenia drogowe - np. brak przejścia dla pieszych w odpowiednim miejscu.

Dlaczego władza chce podnosić wysokość mandatów? Rząd jak zwykle twierdzi, że chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach. Tylko czy wysokość mandatu naprawdę może powstrzymać pirata gnającego bezmyślnie dwa razy za szybko po pełnej aut drodze?

Polska ma jedne z najgorszych dróg w Europie i to jako główną przyczynę niebezpieczeństw na drodze wskazuje np. Najwyższa Izba Kontroli. W rankingu Światowego Forum Ekonomicznego dotyczącego jakości dróg Polska zajęła 134. pozycję na 142 sklasyfikowane kraje!

Ale władza myśli głównie o tym, jak zapełnić kasę, najlepiej stawiając na każdym skrzyżowaniu fotoradar i podnosząc wysokość mandatów.

Wykroczenie / tak jest / tak będzie

- wchodzenie na jezdnię poza przejściem / 50 / 100

- przebieganie przez pasy / 50 / 100

- wejście na ścieżkę rowerową / 50 / 100

- przekroczenie prędkości do 10 km/h / 50 / 100

- kierowanie pojazdem bez posiadania przy sobie dokumentów / 50 (za każdy dokument) / 100 (za każdy dokument)

- oddalenie się od pojazdu z włączonym silnikiem / 100 / 200

- niezapięte pasy bezpieczeństwa /

- zaśmiecanie drogi publicznej / 50-200 / 100-400

- używanie tylnego światła przeciwmgłowego w dobrych warunkach / 100 / 200

- postój w strefie zamieszkania poza miejscami wyznaczonymi / 100 / 200

- przewożenie dziecka bez fotelika / 150 / 300

- rozmawianie przez telefon w czasie jazdy / 200 / 400

- blokowanie włączenia się do ruchu autobusu wyjeżdżającego z zatoczki / 200 / 400

- przekroczenie prędkości o ponad 51 km/h / 400-500 / 800-1000