- Polska armia otrzymała dwie nowe wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS od USA
- Umowa z USA zakładała zakup 18 bojowych wyrzutni HIMARS oraz dodatkowych szkoleniowych wyrzutni
- USA wyraziły zgodę na sprzedaż dodatkowych wyrzutni i pocisków
- Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu
W ramach umowy Polska nabyła 18 bojowych wyrzutni HIMARS, które już wcześniej wzmocniły nasz potencjał obronny. Dołączyły do nich dwie szkoleniowe, które mają kluczowe znaczenie dla przygotowania przyszłych artylerzystów. Wsparcie logistyczne i techniczne zapewnią specjalistyczne pojazdy, a zaawansowany system kierowania ogniem AFATDS zintegruje działania dywizjonu.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoHIMARSY w komplecie. Polska może zamówić coś jeszcze
Nie jest wykluczone, że to nie koniec ekspansji polskiego arsenału w zakresie systemów HIMARS. W lutym 2023 r. USA wyraziły zgodę na sprzedaż dodatkowych wyrzutni oraz pocisków, które mogą być montowane na podwoziach polskich ciężarówek Jelcz. Planowane jest nabycie 468 takich zestawów.
W Polsce zameldowały się dwie ostatnie spośród dwudziestu zakupionych w lutym 2019 roku wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych #HIMARS. Stanowić będą szkoleniowe wsparcie pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego #HOMAR-A, który w ostatnich miesiącach został już uzupełniony o zakontraktowane wcześniej wozy towarzyszące. Dostarczone dziś wyrzutnie wyposażone są w zasobniki ćwiczebne M68A2 do celów szkoleniowych
- czytamy na profilu Agencji Uzbrojenia w serwisie X.
Agencja Uzbrojenia działająca w imieniu MON zawarła umowę ramową z koncernem Lockheed Martin na produkcję 486 wyrzutni Homar-A, które zostaną zintegrowane z polskimi pojazdami. Choć umowa ma charakter wstępny, otwiera drogę do realizacji długoterminowych planów obronnych.
Polska balansuje między HIMARS a koreańskim Chunmoo
Decyzje o przyszłych zakupach HIMARS będą wymagały przemyślanej strategii, szczególnie w kontekście równoległego zakupu koreańskich wyrzutni Chunmoo. Polski resort obrony stoi przed wyzwaniem zrównoważenia potrzeb obronnych z dostępnymi środkami i nowo nabytym sprzętem.
Wojsko Polskie kontynuuje rozbudowę swoich zdolności artyleryjskich. Ostatnie dostarczone wyrzutnie HIMARS to nie tylko wzmocnienie potencjału bojowego, ale i inwestycja w przyszłość poprzez szkolenie specjalistów.