Wideorejestrator samochodowy to wyjątkowa kamera zaprojektowana specjalnie z myślą o kierowcach. Służy przede wszystkim do tego, by jak najlepiej rejestrować dźwięk i obraz w dzień czy w nocy. Zależnie od modelu może nagrywać nie tylko to, co znajduje się przed samochodem (widok przez przednią szybę), ale także w kabinie (drugi obiektyw skierowany do wnętrza) lub z tyłu pojazdu (dodatkowa kamera mocowana do tylnej szyby). A to nie wszystko.

Wbrew pozorom od kamery samochodowej możemy wymagać znacznie więcej. Wiele modeli służy także jako rejestrator zdarzeń parkingowych. Łatwiej zatem ustalić sprawcę nie tylko drobnej stłuczki, ale także wandala, który porysował lakier na nadwoziu. Co ważne, kamera pracuje tak, by uniknąć rozładowania akumulatora w samochodzie. Wystarczy skorzystać ze specjalnego adaptera zasilania, by korzystać z trybu parkingowego bez obaw o kłopoty z uruchomieniem silnika po dłuższym postoju.

Każde nagranie można wykorzystać jako dowód niewinności. Przyda się nie tylko w sytuacji kolizji czy wypadku (wówczas kamera rozpoznaje przeciążenie i nagrywa pliki z zabezpieczeniem przed skasowaniem), ale także jako dowód w przypadku zarzutów o wjazd przy czerwonym świetle na sygnalizatorze czy wymuszenie pierwszeństwa przejazdu albo nieuwagę przy zmianie pasa ruchu. Na tym nie koniec. Jeśli wybierzemy wideorejestrator z wbudowanym modułem GPS, to wówczas kamera wskaże i zarejestruje naszą prędkość przejazdu oraz ostrzeże przed przekroczeniem prędkości, oraz fotoradarami. Przypominamy, że chwila nieuwagi (choćby podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej przez pokładowy zestaw głośnomówiący) może obecnie kosztować nawet kilka tysięcy złotych, biorąc pod uwagę stawki w najnowszym taryfikatorze mandatów. A prócz słonego mandatu nakładane są często także punkty karne.

    Foto: Istockphoto

Dobra kamera samochodowa może także służyć jako prawdziwy zaawansowany asystent kierowcy. Wybrane modele rozpoznają niezamierzone przekroczenie pasa ruchu, przypominają o odjeździe poprzedzającego pojazdu (idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym zdarzyło się stać w korku i nie zauważyli ruszających aut), informują o konieczności włączenia świateł czy ostrzegają przed odcinkowymi pomiarami prędkości. Dostępne są także urządzenia, które łączą się z aplikacją w smartfonie. Aplikacja przyda się nie tylko do zdalnego sterowania wideorejestratorem. Zarejestrowane filmy możemy także błyskawicznie pobrać z kamery bezpośrednio do smartfona.

Wbrew pozorom, dobry wideorejestrator nie kosztuje fortuny. Świetny sprzęt jest także przystępny cenowo. Wystarczy tylko skorzystać z tak atrakcyjnych promocji, jak w sieci EURO RTV AGD. Wybrane modele można nabyć z rabatem nawet do 40 proc. Warto także skorzystać z pomocy specjalistów w sklepie, który doradzą, jaki model najlepiej sprawdzi się we wskazanym samochodzie. Poniżej wybrane propozycje z najnowszej promocji sieci:

Navitel R450NV

Niewielki wideorejestrator, który łatwo zamocować za lusterkiem wstecznym. Kamera wyróżnia się doskonałą optyką i sensorem z układem Night Vision, by rejestrować szczegółowe i wyraziste filmy nawet przy słabym oświetleniu typowym dla nocnej jazdy. To także bardzo trwały model o wydłużonej żywotności, gdyż w miejsce akumulatora zastosowano kondensator. Sprawdza się nie tylko w trakcie największych upałów, ale także przy niskich temperaturach, gdy trzeba zmagać się z mrozem. W komplecie z kamerą wyjątkowy upominek – roczna licencja na nawigację Navitel Navigator z mapami 43 krajów Europy (uwzględniono także mapy Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy i Rosji).

Mikavi PQ5 Dual

Wyjątkowy zestaw premium do samochodu. To prawdziwe multimedialne lusterko samochodowe z ekranem dotykowym, adapterem zasilania (do trybu parkingowego) oraz wbudowanym wideorejestratorem przednim i kamerą cofania. Obie wyróżniają się doskonałym sensorem Sony Starvis (bardzo ceniony za wysoką jakość i czułość niezbędną w przypadku nocnych nagrań). I obie służą w ramach trybu parkingowego (możliwość stałego nagrywania przez całą dobę lub w trybie czuwania z aktywnym modułem G-Sensor). Zestaw Mikavi łączy się z aplikacją w smartfonie, zawiera kondensator o wysokiej żywotności i wyróżnia się jeszcze wydajną kompresją plików video, dzięki zastosowaniu najnowszego standardu kompresji H.265.

MIO MiVue C512

Sprawdzony sprzęt od jednego z najbardziej renomowanych producentów. Wideorejestrator przygotowano do rejestrowania filmów video o rozdzielczości Full HD. Dzięki wbudowanemu czujnikowi przeciążeń kamera automatycznie wykrywa groźne zdarzenia i nagrywane filmy zabezpiecza przed skasowaniem. MIO C512 wyróżnia się także bardzo kompaktową obudową. Urządzenie łatwo schować za lusterkiem wstecznym, by nie przesłaniało widoku przez przednią szybę.

XBLITZ GO SE

Kamera samochodowa, którą doceniono w wielu branżowych testach. Wideorejestrator rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD, które wyróżniają się wysoką jakością bez względu na porę nagrywania. Urządzenie wyposażono w ceniony sensor Sony Exmor IMX 323 oraz specjalny tryb nocny, by uzyskać jak najlepszą widoczność. W Xblitz GO SE standardem jest czujnik grawitacyjny, by automatycznie wykryć zderzenie czy gwałtowne hamowanie i zabezpieczyć nagrania przed nadpisaniem.

Tracer 4TS FHD CRUX

Niewielki i przystępny cenowo wideorejestrator z 4-calowym ekranem IPS pokrytym utwardzanym szkłem oraz aluminiową obudową. To wyjątkowy zestaw z dodatkową kamerą tylną, by monitorować nie tylko to, co dzieje się przed samochodem, ale także za nim. Dwie kamery mogą okazać się bezcenne nie tylko w trakcie jazdy, ale także, gdy pozostawimy samochód na parkingu. Po wykryciu uderzania czy wstrząsu pojazdu znacznie łatwiej ustalić sprawcę,