• Serwis Global Firepower, analizujący potencjał militarny krajów, określa ukraińskie siły zbrojne jako 22. armię świata. Rosja zajmuje w tym rankingu 2. miejsce
  • Podczas gdy w 2021 r. wydatki Ukrainy na obronę kraju sięgnęły 4,7 mld dol., Rosja przeznaczyła na ten cel niemal dziesięciokrotnie większą sumę – 45,8 mld dol.
  • Gdyby o wyniku wojny w Ukrainie miała przesądzać liczba żołnierzy i sprzętu, Rosja już dawno temu świętowałaby zwycięstwo. Ukraińcy mają wszystkiego mniej
  • Najpotężniejszą bronią i największą przewagą Ukraińców jest ich wola walki. To dzięki niej od kilku dni skutecznie odpierają rosyjską inwazję na Kijów czy Charków
  • Wojna Rosja - Ukraina. Najważniejsze wydarzenia w relacji Onetu na żywo

Wojna Rosja – Ukraina trwa już kolejny dzień i nie przebiega po myśli Putina. Kijów i Charków wciąż pozostają pod kontrolą Ukraińców, a w miniony weekend Rosjanie byli zmuszeni do porzucania opancerzonych pojazdów z powodu braku zapasów paliwa. Ukraińscy żołnierze donoszą, że niszczone lub odnajdywane przez nich wozy są często w złym stanie technicznym i pamiętają jeszcze okres zimnej wojny. Mimo to w porównaniu 1:1 przewaga rosyjskiej armii jest przytłaczająca.

W rankingu wojsk Ukraina wyprzedziła Polskę

Serwis Global Firepower od 2006 r. analizuje potencjał militarny państw z całego świata. Na podstawie zebranych danych tworzy indeks sił zbrojnych, uwzględniając 50 różnych czynników. Znaczenie mają nie tylko wydatki na obronę czy liczbę sprzętu wojskowego, ale też np. położenie geograficzne czy zasoby naturalne oraz wiek obywateli danego kraju.

Zobacz: Google wyłącza informacje o ruchu drogowym w Ukrainie, aby chronić cywilów

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku, armia ukraińska była zdaniem serwisu 25. siłą wojskową świata. Polska zajmowała wówczas 23. lokatę, a od rosyjskich sił zbrojnych lepsze były tylko Stany Zjednoczone. Obecnie Rosja nadal jest druga, ale Polska spadła na 24. pozycję, a Ukraina wspięła się na 22. miejsce. Żołnierzy toczących walki za naszą wschodnią granicą dzieli więc 20. pozycji w rankingu.

Pojazdy wojskowe rosyjskiej armii Foto: De Visu / Shuterstock
Pojazdy wojskowe rosyjskiej armii

To jednak nie oddaje tak dobrze przepaści pomiędzy nimi, którą widać w szczególności po porównaniu wydatków na armię. W tym celu zaglądamy do opublikowanego nieco ponad tydzień temu raportu "The Military Balance" stworzonego przez Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS). Podczas gdy w 2021 r. wydatki Ukrainy na obronę kraju sięgnęły 4,7 mld dol., Rosja przeznaczyła na ten cel niemal dziesięciokrotnie większą sumę – 45,8 mld dol.!

Wojna Rosja – Ukraina: nierówne siły i stary sprzęt

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że rosyjscy żołnierze dysponują znacznie większą liczbą sprzętu wojskowego. Ich samych jest też dużo więcej. W armii rosyjskiej służy obecnie 900 tys. żołnierzy, a w rezerwie pozostają 2 mln osób. Ukraina może liczyć tylko na 196 tys. czynnych żołnierzy i 900 tys. rezerwistów. Obecnie trwa pobór do wojska mężczyzn w wieku 18-60 lat.

Yohann Michel, analityk, który pracował nad raportem IISS, przekazał telewizji CNN, że Rosja rozmieściła w Ukrainie i jej okolicach ok. 200 tys. żołnierzy na potrzeby tej operacji. "Obejmuje to ok. 60 grup bojowych. Sytuacja rozwija się bardzo szybko i ta liczba może się zmienić, ale jest bardzo duża. Jedna z największych, jaką widzieliśmy w Europie Wschodniej od lat" – przekazał CNN i dodał, że trudno oszacować, ile osób aktywnie odpiera ataki w Ukrainie, bo mobilizowani są teraz wszyscy.

Sprzęt, którym dysponują ukraińscy żołnierze, w znacznej mierze pochodzi z czasów sowieckich i jest go zauważalnie mniej. Ukraina może jednak liczyć na wsparcie wielu państw, które dostarczają jej broń m.in. przez utworzony w tym celu polski hub logistyczny. Różnice w liczbie broni i pojazdów przedstawiamy w poniższej tabeli na podstawie tegorocznych danych IISS.

Sprawdź: Rosjanie rozstawili w pobliżu granicy z Ukrainą niesprawny sprzęt

Ukraina Rosja
Aktywny personel wojskowy 196 tys. 900 tys.
Siły rezerwy 900 tys. 2 mln
Wydatki na obronę w 2021 r. 4,7 mld dol. 45,8 mld dol.
Opancerzone wozy bojowe 3,3 tys. 15,6 tys.
Samoloty 132 1,4 tys.
Śmigłowce 55 948
Łodzie podwodne 0 49

Wojna Rosja – Ukraina: wola walki najpotężniejszą bronią Ukraińców

Siły ukraińskie wciąż przeprowadzają skuteczne kontrataki, nie pozwalając Rosjanom objąć władzy nad Kijowem. Wola walki wśród Ukraińców jest w tym momencie ich największą bronią, ale amerykańscy urzędnicy ostrzegają, że stolica może upaść w przeciągu kilku dni.

"Jestem naprawdę zaskoczony tym, co widzę. Fakt, że ukraińskie myśliwce wciąż latają i, że faktycznie wystartowały, jest imponujący" – ocenił Michel. Obawia się jednak, że jeśli Rosji uda się sforsować zabezpieczenia stolicy i zdobyć Kijów, Ukrainie będzie trudno walczyć.

Ukraiński myśliwiec MiG-29 Foto: Vladymyr Vorobiov / Shutterstock
Ukraiński myśliwiec MiG-29

Nick Reynolds, analityk ds. wojen lądowych z Royal United Services Institute, przekazał, że ukraińskie siły powietrzne zostały już mocno zdziesiątkowane licznymi nalotami na bazy wojskowe. Jego zdaniem Ukrainie brakuje przede wszystkim nowoczesnej obrony przeciwlotniczej i artylerii.

Pod względem liczebności i wyposażenia armii to Putin nadal ma większe szanse na to, by wygrać walki toczące się u naszych sąsiadów. Tej przewagi nie widać, na szczęście, po "sukcesach" rosyjskiej armii. Inwazja na Ukrainę nie przebiega tak gładko, jak przewidywał przywódca Rosji, a waleczni Ukraińcy są dalecy od składania broni.