Jednym z istotnych pól walki podczas wojny w Ukrainie jest internet. W początkowej fazie inwazji Rosjan Ukraińcom udało się zdominować sferę informacyjną – media społecznościowe obiegają zdjęcia i nagrania przedstawiające głównie straty Rosji. Wśród porzuconego przez rosyjską armię sprzętu wojskowego znajduje się wiele opancerzonych pojazdów wojskowych – także tych uzbrojonych.

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, poinformowała w niedzielę na Facebooku, że Rosja straciła już 146 czołgów, 27 samolotów, 36 śmigłowców, 46 wyrzutni i 706 pojazdów bojowych. To równocześnie pompuje ducha walki u odpierających atak agresora Ukraińców i obniża morale najeźdźców. Jakby tego było mało, Rosjanie porzucają też sprawny sprzęt, do którego skończyło im się paliwo.

Zobacz: Wojna Rosja - Ukraina. Najważniejsze wiadomości w relacji na żywo

Wojna Rosja – Ukraina: jakie pojazdy wojskowe porzucają Rosjanie?

Doniesienia o coraz większych kłopotach armii rosyjskiej pojawiają się m.in. na Twitterze. Zdjęcia i filmy zniszczonych oraz porzuconych pojazdów rosyjskiej armii publikuje z dużą częstotliwością profil Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons), który określa się jako bezstronny obserwator obecności sprzętu wojskowego w Ukrainie.

Z przedstawianych tam treści wynika, że duża część porzucanego przez Rosjan sprzętu pochodzi z okresu zimnej wojny. Jako przykład konstrukcji z lat 60. można przytoczyć wyrzutnię Grad, transporter opancerzony MT-LB czy ciężarówkę Ural.

Profil donosi też, że ukraińscy żołnierze, którzy przejmują rosyjski sprzęt, wyrażają się o nim bardzo krytycznie. Z jednej strony, wciąż mamy w pamięci nagrania prezentujące zniszczoną przez ukraińskie wojsko kolumnę nowoczesnych samochodów pancernych GAZ Tigr. Z drugiej, odnajdowane przez Ukraińców rosyjskie pojazdy wojskowe są stare i w złym stanie technicznym.

Zniszczone rosyjskie pojazdy wojskowe

Rosjanie regularnie "gubią" też w Ukrainie wojskowe ciężarówki produkcji Kamaza czy zaopatrzeniowe Urale. Zdarza się, że żołnierze nie rozbrajają nawet pojazdów przed porzuceniem ich w terenie. Zdaniem zespołu Ukraine Weapons Tracker tak było m.in. z samobieżnymi wyrzutniami rakietowymi BM-21 Grad.

Sprzęt, który pozostawia po sobie rosyjskie wojsko, nie licuje z mocarstwowymi zapędami Rosji i wyobrażeniem o potężnej, nowoczesnej armii. Publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia strat Rosjan są więc dla Ukraińców dodatkowym motorem napędowym do walki o ojczyznę.