Jazda na rowerze, rolkach i łyżwach, bieganie po placu zabaw, cały dzień w ciepłych wodach jeziora, a na koniec – kajak lub rower wodny. To plan na dobrze spędzony dzień ojca i córki, którzy chcą aktywnie spędzać wolny czas. Zwykle uważamy, że mężczyzna chętniej wprowadzi swoje dziecko w świat sportu, a w domu – pokaże jak zrobić ciekawe eksperymenty lub zachęci do majsterkowania. Tyle że tak naprawdę są to stereotypy, bo przecież wszyscy bardzo się różnimy. Mamy odmienne zainteresowania, inne pasje są dla nas ważne. Tak samo dla dorosłych, jak i dzieci. Obecnie jednak widać, jak bardzo zmienia się sposób, w jaki dziewczynki postrzegają otaczającą je rzeczywistość. Piłka nożna z ojcem? To już nie tylko sport dla chłopców. Dziś "nogę" trenuje coraz więcej dziewczynek, a ich koleżanki nie widzą w tym niczego dziwnego, nawet jeśli akurat piłka nożna ich nie interesuje. Innym sportem, w którym doskonale radzą sobie dziewczynki, jest choćby wspinaczka. Kto wie? Może któraś z młodych dziewczyn, pokonująca kolejne metry pionowej ściany, kiedyś zostanie strażaczką lub wysportowaną agentką specjalną?

Wspólne budowanie pozwala połączyć pasje ojca i córki - klocki to dobra rozrywka także dla dorosłych. Foto: LEGO
Wspólne budowanie pozwala połączyć pasje ojca i córki - klocki to dobra rozrywka także dla dorosłych.

Podobnie jest w świecie zabawek. Nie każdy chłopiec musi uwielbiać bieganie z plastikowym pistoletem i nie wszystkie dziewczynki będą zaś bawić się lalkami, ubierając je w kolejne, różowe sukienki. Za to zabawa może połączyć córkę z tatą. Od czego zacząć? Na przykład od budowania z klocków LEGO.

Zestawy LEGO Star Wars nawiązują do słynnej serii filmowej. Niektóre z nich są bardzo wymagające - pomoc ojca może być przydatna. Foto: LEGO
Zestawy LEGO Star Wars nawiązują do słynnej serii filmowej. Niektóre z nich są bardzo wymagające - pomoc ojca może być przydatna.

O przykład nie jest trudno. Weźmy choćby serię zestawów LEGO Star Wars. Film "Gwiezdne Wojny" od lat pasjonuje wielu dorosłych, którzy nierzadko pozostają fanami tej sagi na całe życie. Dlaczego zatem nie wybudować wspólnie najsłynniejszych pojazdów, które biorą udział w zmaganiach między siłami rebelii oraz imperium? Tym bardziej że dziewczynki mogą identyfikować się z wieloma bohaterkami słynnej opowieści, w tym księżniczką Leją, która jest jedną z najważniejszych postaci całej historii. Warto wytłumaczyć córce, że księżniczka też może sprawnie władać mieczem. Wśród zestawów LEGO znajdziemy zarówno myśliwiec Luke’a Skywalkera wraz z figurką Lei (75301), jak i słynnego "TIE Fightera" z floty imperium (73300).

LEGO Star Wars Myśliwiec X-Wing™ Luke’a Skywalkera (75301) nawiązuje do najstarszych części sagi. Myśliwiec głównego bohatera wygląda świetnie! Foto: LEGO
LEGO Star Wars Myśliwiec X-Wing™ Luke’a Skywalkera (75301) nawiązuje do najstarszych części sagi. Myśliwiec głównego bohatera wygląda świetnie!

Jeszcze ciekawszym zajęcie może być budowa słynnej kantyny w mieście Mos Eisley (75290). To zestaw z wieloma szczegółami, który składa się z ponad 3 tys. części! Co ważne, jest w nim też aż 21 figurek odwzorowujących postacie, które Luke Skywalker spotyka w tym miejscu.

LEGO Star Wars Kantyna Mos Eisley™ (75290) to bardzo duży zestaw z mnóstwem figurek przedziwnych postaci, które bohaterowie sagi spotykają w podejrzanej spelunie. Foto: LEGO
LEGO Star Wars Kantyna Mos Eisley™ (75290) to bardzo duży zestaw z mnóstwem figurek przedziwnych postaci, które bohaterowie sagi spotykają w podejrzanej spelunie.

Co ważne, zabawa wcale nie musi się skończyć na odwzorowaniu budowli, które pokazane są w zestawach klocków LEGO. Gdy już się znudzą proponowane konstrukcje, można je rozłożyć i budować to, co podpowie wyobraźnia. To chyba najlepsze, co może połączyć rodzica z dzieckiem – przecież zwykle to właśnie dzieci mają o wiele lepsze pomysły niż dorośli.

Gdy zabawa chwilowo się znudzi, można budowlę rozebrać i zbudować nową, według własnego pomysłu albo... postawić na półce, gdzie będzie efektowną ozdobą. Foto: LEGO
Gdy zabawa chwilowo się znudzi, można budowlę rozebrać i zbudować nową, według własnego pomysłu albo... postawić na półce, gdzie będzie efektowną ozdobą.

Oczywiście córka może też zachęcić tatę do zabawy kolorowymi, bardzo ciekawie zaprojektowanymi zestawami z serii LEGO Friends. Warto w tym kontekście wspomnieć, jak wielki potencjał drzemie w największym z nich, o nazwie Budynki przy głównej ulicy (41704). W pudełku znajdziemy aż 1682 elementy oraz 12 figurek. Budując kolejne, kolorowe budynki można podzielić się pracą i współpracować, tworząc miejską ulicę. W jednym z domów jest nawet ruchoma winda! Żeńskie figurki w tym zestawie mają przewagę, a wśród nich znajdziemy nie tylko opiekunkę psów, ale też miłośniczkę deskorolkowych ewolucji, a także kierowcę samochodu. Nie jest to prosta budowla, więc dla ojca i córki będzie na pewno stanowić spore wyzwanie.

LEGO Friends Budynki przy głównej ulicy (41704) to największy zestaw z tej serii. Gwarantuje wiele godzin wspólnego budowania, ale i jeszcze dłuższą zabawę. Foto: LEGO
LEGO Friends Budynki przy głównej ulicy (41704) to największy zestaw z tej serii. Gwarantuje wiele godzin wspólnego budowania, ale i jeszcze dłuższą zabawę.

Łatwiejszy do wybudowania będzie zestaw LEGO Friends Stragany z jedzeniem (41701), który składa się z 592 elementów i zawiera trzy figurki. Co ważne, instrukcje budowania podzielono na części, więc kolejne budowle można składać wspólnie.

Sporo części, ale gdy już je wspólnie poskładamy, mamy przed sobą wiele godzin świetnej zabawy. Foto: LEGO
Sporo części, ale gdy już je wspólnie poskładamy, mamy przed sobą wiele godzin świetnej zabawy.

Zestawy klocków LEGO mają jednak nie tylko służyć zabawie. Pokazują trendy, wskazują także, że każdy – bez względu na płeć i przekonania – ma wolność wyboru. W wielu zestawach LEGO znajdziemy tego dowód. Te, które pozwalają zbudować kosmiczną bazę (z serii LEGO City), zawierają też żeńskie figurki kosmonautów. Z kolei te ilustrujące samochodowe wyścigi zawierają żeńskie figurki kierowców wyścigowych. Samochody to teraz jedna z wielu pasji, którym oddają się kobiety. Przykładów takich, związanych z codziennym życiem, można znaleźć wiele także w świecie, w który wchodzimy, bawiąc się klockami LEGO.