Samochody wypożyczane są również w celach turystycznych. Wynajmując auto powinniśmy zwrócić na zawierana umowę. Od niej zależy, czy w przyszłości unikniemy roszczeń ze strony wynajmującego - pisze "Gazeta Prawna".

Najczęściej samochód rezerwuje się w wyprzedzeniem przez internet lub telefon. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pojazd konkretnej marki zostanie nam wydany w odpowiednim terminie. Składając zamówienie przez Internet należy zabezpieczyć swoje interesy, czyli:

- wydrukować i zachować kopię zamówienie

- zachować kopię korespondencji mailowej

Zamawiając samochód telefonicznie należy się domagać pisemnego potwierdzenia złożonego zlecenia.

Umowę wynajmu należy sporządzić na piśmie. Musi ona zawierać dane kierowcy oraz firmy wypożyczającej nam pojazd, oraz warunki: okres wypożyczenia, dane samochodu, wysokość opłat, sposób płatności. Należy również sprawdzić, czy zostało zawarte ubezpieczenie NW.

Odpowiedzialność wynajmującego za samochód zależy od sporządzonej umowy:

- za wypadek odpowiada najemca

- za najemcę płaci ubezpieczyciel

- za drobne naprawy płaci najemca

Nie należy zawierać umów w obcych dla nas językach, podpisywać oświadczenia że zapoznaliśmy się ze stanem technicznym pojazdu i zwierającej klauzulę zakazującej wcześniejszego wypowiedzenia umowy.

Przykładowe cenniki (wynajem 1-4 dni):

Samochody małe - od 75 do 150 zł / dobę

Klasa kompaktowa i średnia - od 105 do 250 zł / dobę

Samochody mają najczęściej limity kilometrów na dobę. Po przekroczeniu kilometrów płaci się za każdy kilometr wg ustalonej na umowie stawki. Firmy wynajmujące pobierają najczęściej kaucje zwrotną w wysokości około 1000 - 1500 zł.