• Podczas stłuczki niewiele zabrakło, żeby uderzone w tył auto zostało wepchnięte prost na samochód jadący z przeciwka
  • Jedna z pasażerek uderzonego pojazdu nie miała zapiętych pasów – zarówno kierowcy, jak i pasażerce należy się za to mandat
  • Nawet przy pozornie niegroźnych kolizjach tego typu pasażerowie często doświadczają urazów kręgosłupa lub wstrząsu mózgu – tuż po kolizji mogą nawet nie mieć świadomości, jak bardzo ucierpieli, objawy pojawiają się później
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Na polskich drogach rocznie dochodzi do około 4 tys. wypadków polegających na najechaniu jednego pojazdu na tył drugiego. Uwaga! Wypadków, a nie tylko kolizji – czyli zdarzeń, w wyniku których byli zabici lub ranni, bo dokładnych statystyk zwykłych stłuczek nikt nie prowadzi. Nagranie kolizji z drogi krajowej DK-44 w Przeciszowie nie pokazuje więc niczego nadzwyczajnego – ale i tak, ku przestrodze warto je obejrzeć.

Kolizje tego typu są szczególnie niebezpieczne dla pasażerów auta uderzonego w tył – i to z kilku przyczyn. Z tyłu auta mają z reguły mniej rozbudowane strefy zgniotu, a pasażerów nie chronią też poduszki powietrzne. Nawet jeśli auto nie zostanie poważnie uszkodzone, to i tak u pasażerów łatwo może dojść do tzw. urazu biczowego kręgosłupa szyjnego (tzw. whiplash), który jest nie tylko bolesny, ale też często wiąże się z długotrwałymi skutkami.

O mały włos od tragedii

Na szczęście, widoczna na nagraniu kolizja prawdopodobnie nie spowodowała poważnych obrażeń u uczestników. Mogło się jednak stać zupełnie inaczej! Po pierwsze, na skutek tego, że uderzone w tył auto znajdowało się na skrzyżowaniu, ze skręconymi kołami, to w wyniku kolizji niemal nie zostało wepchnięte pod auto nadjeżdżające z naprzeciwka – na szczęście kierowca prawdopodobnie trzymał nogę na hamulcu. Eksperci od bezpieczeństwa często wręcz zalecają, żeby nawet stając przez chwilę na światłach zaciągać „ręczny”!

Druga kwestia potęgująca ryzyko: z nagrania wynika, że pasażerka jadąca na tylnej kanapie auta nie miała zapiętych pasów. Gdyby uderzenie było mocniejsze, nie tylko groziłyby jej poważne obrażenia głowy i kręgosłupa, ale w skrajnym przypadku mogłaby ona wypaść z auta i wylądować na drodze przed nadjeżdżającymi autami. Poza tym, uderzając z impetem w fotel przed nią, mogłaby też zabić siedzącą na nim, poprawnie przypiętą pasażerkę. Warto przypomnieć, że w przypadku przewożenia pasażerów bez zapiętych pasów karany jest zarówno kierowca (100 zł/4 pkt karne) jak i pasażer (100 zł).