Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Zagrożenie zapadliskami na DK 94. Mogą być takie wielkości, że wpadnie do nich samochód

Zagrożenie zapadliskami na DK 94. Mogą być takie wielkości, że wpadnie do nich samochód

Kierowcy w okolicach Katowic muszą się mieć na baczności, a służby są postawione w stan najwyższej czujności. Wszystko przez to, że chwila nieuwagi może spowodować, że... auto wpadnie do dziury. I nie jest to niczyja wina, a spadek po działalności człowieka na tych terenach.

Zapadlisko przy drodze DK 94
Zapadlisko przy drodze DK 94Źródło: GDDKiA
  • Droga krajowa nr 94 w powiecie olkuskim może stanowić zagrożenie dla kierowców
  • Spadek po działalności górniczej powoduje, że na drodze mogą powstawać deformacje
  • Państwowy Instytut Geologiczny monitoruje i zabezpiecza obszar wzdłuż DK 94

Droga krajowa nr 94, niegdyś była jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce, a dziś stanowi alternatywę dla autostrady A4. Droga o długości 675 km może jednak sprawiać poważny problem na fragmencie w powiecie olkuskim, który znajduje się tuż koło Katowic. Mogą tam powstawać zapadliska, które zagrażają kierowcom.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Przy drogach już powstają zapadliska

W rejonie Bolesławia, na pasie zieleni między jezdniami, zauważono niebezpieczne deformacje terenu, z których jedna osiąga pół metra głębokości i dwa metry średnicy. Te niepokojące zjawiska geologiczne są na bieżąco monitorowane i zabezpieczane przez odpowiednie służby.

Co będzie z zapadliskami? W odpowiedzi na interpelację posła Łukasza Kmity z PiS, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) przeprowadził dokładną inwentaryzację zapadlisk w powiecie olkuskim. Wynika z niej, że większość z nich znajduje się na terenach leśnych, co minimalizuje ryzyko dla bezpośredniego bezpieczeństwa mieszkańców. Jednak obszar wzdłuż DK 94 wymaga stałego monitorowania, bowiem ponowne pojawienie się zapadlisk jest prawdopodobne. Zjawisko jest efektem wielowiekowej działalności górniczej w tym regionie, w tym eksploatacji w byłej kopalni Siersza w Trzebini.

Drogi nie są tak zagrożone, jak inne tereny

Sytuacja na DK 94 jednak nie jest najgorsza. W Bolesławiu istnieje większe niebezpieczeństwo. PIG wskazuje na ryzyko powstawania nowych zapadlisk w miejscach krytycznych jak teren przy cmentarzu oraz w pobliżu ważnej sieci gazociągu. Najbliższe zapadlisko znajduje się zaledwie 140 m od instalacji, co podkreśla powagę sytuacji i konieczność podjęcia odpowiednich działań prewencyjnych.

Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków