Nagroda przyznawana jest przez niemieckiego wydawcę od 1976 roku. Od tego czasu otrzymanie tytułu "Das Goldene Lenkrad" stało się prestiżowe nie tylko na samym rynku niemieckim, ale i wręcz w całej Europie. Nie powinno to dziwić patrząc na potencjał niemieckiego rynku oraz fakt, iż to czytelnicy mają bardzo duży wpływ na wybór ostatecznych zwycięzców.

To bowiem od głosowania czytelników zależy skład ścisłego finału, w którym to dopiero o przyznaniu głównych nagród decydują jurorzy. Wyjątek stanowiła kategoria aut typu coupe, gdzie o ostatecznej kolejności zdecydowało tylko głosowanie czytelników. W tym roku do finałowych jazd na torze testowym Fiata w Balocco zakwalifikowało się łącznie 19 modeli.

Największy powód do zadowolenia może mieć koncern Volkswagen, który zwyciężył łącznie w czterech kategoriach. Jednak, co ciekawe, w każdej zwyciężał przedstawiciel innej marki. Wśród małych aut - Seat Ibiza, wśród kompaktów - VW Golf VI, najlepszym autem klasy średniej wybrano Skodę Superb, zaś wśród aut terenowych - Audi Q5. Najlepszym coupe w tym roku wybrano BMW 1 Coupe, zaś tytuł "Gruenes Lenkrad" (Zielona kierownica) za najbardziej ekologiczną technologię przypadła Mercedesowi za jego system BlueTec.

Małe samochody:

1. Seat Ibiza

2. Ford Fiesta

3. Alfa Romeo MiTo

4. Opel Agila

5. Dacia Sandero

Kompakty:

1. Volkswagen Golf VI

2. Lancia Delta

3. Nissan Tiida

4. Brilliance BS4

Klasa średnia:

1. Skoda Superb

2. Jaguar XF

3. Opel Insignia

4. Citroen C5

5. Mazda6

Auta terenowe/SUV-y:

1. Audi Q5

2. BMW X6

3. Mercedes GLK

4. Ford Kuga

5. Toyota Land Cruiser

Coupe:

1. BMW 1 Coupe

2. Volkswagen Scirocco

3. Mercedes CLC

Najbardziej ekologiczna nowość:

technologia BlueTec Mercedesa