• Twórcy nawigacji NaviExpert opracowali najdogodniejsze trasy dojazdu do takich miejscowości jak Krynica Zdrój, Szklarska Poręba oraz Zakopane
  • Zależnie od wybranej drogi, można zyskać nawet kilkadziesiąt minut i uniknąć wielu utrudnień
  • Specjaliści odradzają jazdę na pamięć. Na popularnych trasach łatwiej wówczas natknąć się na korki

Pierwszą tegoroczną przerwę od zajęć w szkołach ma pięć polskich województw. Na początek na ferie zimowe wybierają się bowiem uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Otwartą kwestią pozostaje, jak spędzą swój wolny czas. Jeśli skorzystają z atrakcji w polskich górach wyzwaniem staje się wybranie najkorzystniejszej trasy dojazdu. Twórcy popularnej nawigacji NaviExpert przygotowali zatem przewodnik po najbardziej optymalnych trasach dojazdowych.

Specjaliści opracowali plany podróży do trzech popularnych miejsc w górach. Sprawdzono bowiem drogi do takich miejscowości jak Krynica Zdrój, Szklarska Poręba oraz Zakopane. Katarzyna Przybylska z NaviExpert podkreśla, że podczas przygotowywania planu skoncentrowano się na wytypowaniu tras oszczędzających czas podróży – „Jak wynika z naszych analiz, w piątek poprzedzający rozpoczęcie ferii zimowych, w zależności od wybranej trasy, kierowcy mogli zaoszczędzić od kilkunastu do – jak w przypadku m.in. trasy z Poznania do Szklarskiej Poręby – ponad 30 minut. Podobne różnice występowały w przypadku tras z Krakowa do Szklarskiej Poręby, czy z Zielonej Góry do Krynicy Zdrój”.

Pomysłodawcy rekomendując swoje trasy podkreślają, że warto unikać przysłowiowej jazdy na pamięć. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że na najpopularniejszych drogach mogą powstawać większe korki. Sytuacja zwykle bowiem zmienia się na tyle dynamicznie, że zależnie od trasy można zaoszczędzić lub stracić średnio nawet kilkadziesiąt minut. Stąd tak ważne staje się podróżowanie z nawigacją, która aktualizuje informacje na bieżąco podczas całej podróży. A to zaś oznacza efektywniejsze omijanie korków czy innych utrudnień (np. na skutek wypadku). 

Przebieg tras może się zmienić nie tylko zależnie od dnia podróży (trasy opracowane przez NaviExpert pochodzą z czwartku z godzin popołudniowych tuż przed feriami), ale także godziny wyjazdu, warunków pogodowych czy zgłoszeń napływających od użytkowników aplikacji NaviExpert oraz Rysiek. Kierowcy ostrzegają się bowiem nie tylko o policyjnych kontrolach, ale także przede wszystkim o różnych utrudnieniach – począwszy od czasowych zmian w organizacji ruchu (np. na czas remontów czy prac konserwacyjnych) a skończywszy na zdarzeniach takich jak kolizje czy wypadki.

Katarzyna Przybylska przypomina, że podczas podróży należy także liczyć się ze wzmożonymi kontrolami drogowymi. Po drodze z Poznania do Zakopanego możemy zatem minąć (zależnie od wybranych dróg) nawet 10 fotoradarów i liczne kontrole drogówki. W ubiegłym roku podczas ferii zimowych użytkownicy aplikacji NaviExpert oraz Rysiek zgłosili kontrole aż w 15 miejscach. Warto pamiętać, że niejednokrotnie kierowcy potrafią gwałtownie zwalniać na widok policjantów (szczególnie w sytuacji, gdy dostrzegają patrol w ostatniej chwili), co może się przyczynić do powstania dodatkowego zagrożenia (np. gdy inni kierowcy nie zachowują bezpiecznego odstępu).

W galerii mapy z rekomendowanymi trasami z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy, Wrocławia oraz z Zielonej Góry.